Zdejší ochránci přírody tu realizují projekt Hloučela plná života.

„Je to celoroční akce podporovaná ministerstvem životního prostředí a my se v jejím průběhu snažíme navýšit rozmanitost živočichů, kteří kolem Hloučely žijí," řekla předsedkyně Českého svazu ochránců přírody v Prostějově Eva Zatloukalová.

Roháč, páchník, krasec

Broukoviště je vlastně skupina kmenů, špalků a větví, které jsou částečně zakopané v zemi a slouží jako útočiště mnoha organizmů, jež ve dřevě žijí.

„Vyvíjejí se tam larvy vzácných druhů brouků, které by třeba jinak zahynuly. Ve městech a okolí se obvykle suché stromy kácejí, aby se nepřihodil nějaký úraz, ale hmyz tak přichází o své přirozené útočiště. My naopak takové nové domy broukům vytváříme. A to buď ze stromů a dřeva, které najdeme na místě, nebo z toho, co dovezeme odjinud. Hmyz, který ve dřevě žije, dokončí svůj vývoj, jiný se sem zase nastěhuje," vysvětlovala Eva Zatloukalová.

Roháč obecný, páchník hnědý, tesařík obrovský nebo krasec třešňový – ty všechny můžeme potom v broukovišti najít.

„Žijí tam opravdu rozmanité druhy, záleží také na tom, které se vyskytují přímo kolem Hloučely a které sem přiletí nově, v jakém stadiu rozkladu je dřevo a na dalších okolnostech," dodala předsedkyně.

Kamenice pro ještěrky

Broukoviště budovalo spolu s dospělými asi 15 dětí různého věku.

Jeden a půlletá Lucinka se ještě vezla v kočárku, její šestiletá sestra Adriana se na stavbu těšila.

„Já jsem zvědavá, jaké to bude, jen mi to připadá daleko, už mě bolí nohy," říkala cestou k Velké Loučce, kde už se starší kluci hlásili o rýče a pilu.

Kromě broukoviště čeká na děti v průběhu léta ještě stavba kamenice, což je vlastně hromada kamení, kde žijí například ještěrky a také různí motýli, kteří se tu vyhřívají na slunci.

„Vyvěšovali jsme v průběhu roku také budky pro ptáky, ty staré nevyhovující jsme museli strhnout a místo nich umístit nové. Ale to všechno se nám daří s pomocí veřejnosti, tedy dospělých i dětí, kteří nám pomáhají," dodala Eva Zatloukalová.

V současné době je kolem Hloučely přes sto budek nejvíce v úseku mezi Olomouckou ulicí a Vrahovicemi, kde původně chyběly úplně. Část je blízko základní školy E. Valenty, protože zdejší děti některé z nich samy vyrobily.

Marcela Žůrková