„Kdysi jsem překvapil jednoho pána z pojišťovny, který se mě ptal, co bych v životě nejvíc chtěl, na co chci našetřit. Mluvil o autu a domu a dovolené a já mu odpověděl, že nejvíc ze všeho si přeji mít vlastní park," usmál se mladý muž.

To on stojí za vrahovickým arboretem, které spolu s ním parta nadšenců začala budovat před šesti lety.

„Já sem chodím rád a taky Tomášovi rád pomáhám," řekl Lukáš Ambroz, který tu žije u babičky.

Na pozemku, který má tři tisíce metrů čtverečních, roste okolo sta dřevin.

„Celý park je navržen jako amfiteátr, tedy od nejnižších rostlin po nejvyšší. Na malé ploše se snažíme vyrovnat velkým arboretům členěním na americkou a asijskou část a druhovou skladbou," přiblížil tvůrce arboreta.

Návštěvníci tak mohou ve Vrahovicích spatřit například tomel virginský z čeledi ebenovitých, který dobře znají spíše v Chorvatsku. Jeho lahodné plody pod názvem kaki si lidé kupují od října do vánoc v našich supermarketech.

Najdou tu mimo jiné katalpu, ořechokřídlatec, pavlónii, ambroň západní, tisovec dvouřadý, zmarličník a spoustu dalších rostlin, které na zahradách a v parcích běžně neuvidí.

Koncert eko-punkové kapely Spontánní sukcese ve vrahovickém arboretuZdroj: DENÍK/Han Masaříková

Koncert eko-punkové kapely Spontánní sukcese ve vrahovickém arboretu. Autor: DENÍK/Hana Masaříková

Ještěrky, netopýři, žáby

„Při výsadbě jsme se snažili o to, aby tu nevznikla jen nějaká umělá plocha, ale ucelený ekosystém, na který budeme my – lidé – dohlížet. Jinak to nejde, protože jsme v obci a ne ve volné přírodě," doplnil Tomáš Peka.

A tak tu v noci létají netopýři a loví hmyz, objevují se tu vlaštovky, v potoku je plno žab a rybek, na květy rostlin létají včelky a v kamenných zídkách žijí ještěrky.

„Zídky nám daly nejvíc zabrat. Stavěli jsme je pět dnů a je v nich přibližně šest tun kamene z rozebrané stodoly," řekl zakladatel arboreta.

„Víte, že jedna ještěrka potřebuje pro sebe k životu plochu o velikosti dvacet metrů čtverečních? Když jsem teď nedávno zídku plel, už jsem viděl nové mladé tvorečky, to mi dělá radost," řekl Tomáš Peka.

Lásku k přírodě mu jako malému předal dědeček a rodiče, kteří do jeho arboreta často chodívají.

S prací okolo rostlin mu pomáhají také kamarádi a další nadšenci.

Slavnostní otevření arboreta ve VrahovicíchZdroj: DENÍK/Masaříková Hana

Arboretum ve Vrahovicích. Autor: DENÍK/Masaříková Hana

Piknik i patnáct sněhuláků

V arboretu už se v červenci konal první veřejný piknik, Tomáš Pecha plánuje další a také jiné akce včetně menších kulturních vystoupení.

„Myslím si, že scházet se v přírodě je mnohem lepší, než sedět doma u počítače. A já jsem pyšný na to, že arboretum si lidé vzali za svoje. Nikdo to tady neničí, přestože je park volně přístupný. Jen mě mrzí, že nějaký vandal tu nedávno začal olupovat dřevo na desce stolu, který tu máme spolu s lavičkami k posezení," povzdechl si Tomáš Peka.

Na druhé straně má radost z toho, že si sem chodí hrát děti ze školy. Jednou v zimě našel v parku 15 sněhuláků.

Kdo chce arboretu pomoci, může sem třeba chodit zalévat rostliny, nebo si přímo nějakou adoptovat. Tím finančně přispěje na provoz parku, rostlina je majitele, ale Tomáš Peka a jeho kamarádi se o ni dál starají.

„Lidé se sem potom rádi vracejí, protože chtějí vidět, jak jejich rostlina prospívá, žije, jak stárne. Současně si tak vytvářejí i kladný vztah k obci," dodal na závěr.