Hlasování do obecního zastupitelstva se ve Tvorovicích koná proto, že většina zastupitelů ze sboru na podzim loňského roku odešla. Důvodem prý byly spory kolem peněz v obecní kase. Tvorovický úřad od té doby nemůže plnohodnotně rozhodovat. Má méně členů, než ukládá zákon.

Místní se k volbám ve Tvorovicích chystají. Někteří dokonce zvažují, že budou sami kandidovat. Na radnici se tak mohou objevit nové tváře.

„Určitě není dobré, že naše zastupitelstvo nefunguje. Nezbývá však, než vydržet do voleb,“ vyjádřil se kupříkladu stavebník Michal Jurda a prozradil, že sám zvažuje svou první kandidaturu.

„Školka je u nás už nějakou dobu zavřená, nemáme prostory pro nové bydlení,“ nastínil problémy obce, kterými by se chtěl zabývat.

Tvorovický starosta Josef Zapletal spolu se svými třemi kolegy nemůže už řadu měsíců sestavit rozpočet, žádat o dotace, nebo angažovat a platit firmy na údržbu a rozvoj obecního majetku.

V obecním zastupitelstvu chybí momentálně tři hlasy. Minimální počet členů usnášeníschopného tvorovického obecního sboru je totiž zákonem o obcích stanoven na sedm.

„Kvůli tomu, že je nás málo, se nemůže pokračovat v rekonstrukci chodníků. Teprve po volbách zde bude dost zastupitelů na to, aby obec mohla odeslat žádost o dotace na tak nákladnou akci,“ uvedl starosta Zapletal.

Nechtěl se příliš bavit o tom, proč po více než dvou letech práce se řada zastupitelů vzdala koncem listopadu svých funkcí. Naznačil však, že jádrem sporu byl rozdílný náhled na hospodářské výsledky obce.

Josef Zapletal vystřídal na postu starosty Tvorovic Zdeňka Navrátila, který ovšem v zastupitelstvu po podzimním rozkolu zůstal.

Tvorovice jsou jedinou obcí na Prostějovsku, kde se od řádných obecních voleb v roce 2006 budou konat předčasné volby. Ve vesnici žije celkem 333 obyvatel, přičemž jejich průměrný věk je osmatřicet let. Obec patří do svazku Mikroregion Němčicko.