Malování ji bavilo od dětství.

„Talent na kreslení jsem po nikom v rodině nezdědila, jedině teta je výtvarnice a umělkyně. K malování jsem se dostala ve školce a deset let jsem chodila do kurzů malování na základní uměleckou školu," vzpomíná Alexandra Svobodová a dodává, že nejvíc ji bavila kresba.

„Bavilo mě malovat tužkou a uhlem, zkoušela jsem si kreslit i uličky, historický Prostějov nebo portréty lidí. Naopak jsem se vyhýbala temperám a vodovým barvám, protože se mi vždycky rozpily," směje se studentka čtvrtého ročníku překládání a tlumočení, pro kterou je kreslení velkým Kreslení se Alexandra Svobodová věnuje odmalička. S jejím malířským uměním se mohou lidé seznámit na stránkách Plumlovského zpravodaje.koníčkem.

Postupně se dostala i ke kreslení komiksů.

„Když jsem si listovala Plumlovským zpravodajem, napadlo mě, že by nebylo špatné, kdyby v něm vycházel komiks s místní tématikou. Napsala jsem panu Rozehnalovi, který má vydávání zpravodaje na starosti, a on souhlasil," říká autorka komiksů, která se v nich věnovala historii plumlovského zámku.

Nedřív sběr informací a tvorba příběhu

Práce na jednom komiksu jí zabere celý den.

„Nejprve si načtu informace, pak vymyslím příběh, který chci kreslit, a potom zkouším kreslit tužkou. Jde mi o to, abych vytáhla podstatné informace, a aby na sebe jednotlivé obrázky navazovaly," vysvětluje Alexandra Svobodová, které se podařilo v komisech skloubit dva koníčky. A to lásku k malování a k historii.

„Inspiraci hledám v historických knížkách, kterých máme doma zásobu, ale také třeba na internetu. Zajímá mě například, v jakém oblečení lidé chodili, aby byl komiks věrohodný. Vždycky čerpám z více zdrojů," říká kreslířka komiksů. Když se po absolvování Gymnázia Jiřího Wolkera rozhodovala, jakou si vybrat vysokou školu, rozhodovala se mezi jazyky, historií a uměním.

„Dávala jsem si přihlášku i na uměleckou školu, ale říkala jsem si, že když to nevyjde, tak se nic nestane. Navíc umělecké a humanitní obory nejsou bohužel moc perspektivní a živit se malováním je hodně těžké," říká Alexandra Svobodová, která má ráda komiksy Káji Saudka.

„Líbí se mi, protože jsou atypické a originální. Žádný komiksový vzor však nemám. Kreslení je mým koníčkem, ale vím, že na uživení to není," uzavírá sympatická studentka.