„Začátkem roku jsme u nás na Prostějovsku měli obrovské problémy," svěřil se předseda značkařského obvodu Prostějov Ivan Dostál.

„K dispozici bylo jen sedm lidí na obnovu turistických značek, z toho pouze pět aktivních," dodal. 
V tomto počtu se dobrovolníci starají celkem o 367 kilometrů cest. Podle každoročního plánu obnoví 121 kilometrů.

„Netýká se to však jenom namalovaných značek, ale také směrovníků, tedy turistických informačních míst, kterých máme v okrese 170. A na každém jsou aspoň tři tabulky," podotknul Ivan Dostál.

Kromě plánovaných tras však dobrovolníci opravují 
i značky poničené vandaly nebo doplňují ty, které zmizí třeba proto, že se vykácí kus lesa.

Většinou chodí „značkaři" po dvojicích. Jeden člověk musí být na práci kvalifikovaný, to znamená, že vlastní speciální průkaz a absolvoval školení, které trvá dva víkendy a je zakončeno náročnými závěrečnými zkouškami. „Musíme se vše naučit ze speciálních textů," nechal se slyšet Ivan Dostál.

„Tyto učební texty váží asi kilogram. Jsou tam podrobnosti o tom, jak značkovat, kde, za jakých podmínek, část se věnuje topografii i právním problémům," doplnil Ivan Dostál.

Ujdou až sedm kilometrů denně

Dobrovolníci zvládnou za den projít asi pět až sedm kilometrů, což je odhadem dvanáct hodin práce.

„Dostáváme proplacené jízdné a 70 korun na stravné, něco na opotřebování oděvů, ale jedná se opravdu o symbolické částky," uvedl předseda prostějovského značkařského obvodu.

Ocenil také dobrou spolupráci s Lesy České republiky, které každoročně „značkařům" přispívají, i s Olomouckým krajem.

„Smutné je, že musíme každý rok bojovat o různé dotace a nikdy nevíme, kolik peněz dostaneme. Dobře víme, že někde nemají peníze vůbec, například na Liberecku," uvedl Ivan Dostál a pokračoval. „Víte, finance na opravu silnic se najdou vždycky, ale aby Klub českých turistů získal pro svou práci nějaký obnos jen tak, to se nevidí."

V současné době mají na Prostějovsku „značkařů" celkem třináct. Podle slov Ivana Dostála je optimum na zdejší počet kilometrů minimálně šestnáct lidí, takže je tu stále jakýsi „podstav".

Značkuje už sedm let

A věková struktura? Pět dobrovolníků je v aktivním nedůchodovém věku, v kolektivu je také pět žen. „Já jsem dlouholetým členem Klubu českých turistů a „značkařem" přibližně sedm let," řekl Ivan Dostál.

„Kdo jiný by měl cesty obnovovat než turisté? A pak mám pocit, že dělám něco důležitého pro společnost," dodal.

Práce je velmi náročná na čas a navíc za ni není žádné zásadní finanční ohodnocení. I proto si zájemci v aktivním věku takovou brigádu nakonec rozmyslí.

„Většinou s námi spolupracují důchodci nebo ti, kdo mají turnusové služby. Utrhnou si volný čas ve všední den," upřesnil Ivan Dostál. Podle jeho slov to mohou dělat jen nadšenci, kteří mají rádi přírodu.

„Byl bych moc rád, kdyby se k nám přidali i nějací mladší turisté, protože by bylo moc hezké s nimi vybudovat příjemný pracovní kolektiv," uvedl na závěr.