„Je krásné počasí, takže jsme se rozhodli, že rozhlednu zpřístupníme turistům již tento víkend. Otevřeno bude pak v dubnu každý víkend od 10 do 16. V květnu pak o víkendu od 9 do 19 hodin a v pátky od 14 do 19 hodin," informovala předsedkyně Mikroregionu Kosířsko Hana Rozsypalová s tím, že přesný program, na co se mohou v letošní sezoně návštěvníci těšit bude znám v nejbližších dnech.

Za kočáry

Větší akci si na tento víkend pak připravilo Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem. Odtud vyjede v sobotu v 9 hodin cestovní kočár. Čtyřspřežení doprovázené hulánskou stráží bude v tento den projíždět památnými místy regionu. Kočár projede například Služínem, Stařechovicemi, Čelechovicemi, Třebčínem, Studencem, Lutínem, Kníničkami, Ludéřovem, Lhotou pod Kosířem. Kostelcem na Hané, Slatinicemi a zastávku udělá třeba i v Olšanech nebo Drahanovicích.

„Na jízdu jsme vybrali cestovní kočár Landauer, který si zahrál ve filmu o císařovně Sisi. Je schopný do jakéhokoli počasí, a i když má být pěkně, musíme počítat se vším," nechal se slyšet ředitel muzea Václav Obr a dodal, že na každém místě lidem představí kočár a předá jim drobné propagační letáky daného místa. V závěru akce slíbil ředitel muzea překvapení.

Na 19. a 20. dubna si pak Muzeum kočárů připravilo netradiční zdobení vajíček a pletení pomlázek se sdruženími historických kočárů Mylord a Tajemství života.

Co je dále k vidění v Čechách pod Kosířem?

Sezonu v sobotu 29. dubna zahájí také Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem, kde mají od dubna do října otevřeno vždy od pátku do neděle od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Již o tomto víkendu od devíti hodin se zde mohou příchozí těšit na rozšířenou výstavní plochu a nové exponáty.

„Rozšířili jsme muzeum o 200 metrů čtverečních. Zrekonstruovali jsme bývalou továrnu. Je zde deset nových exponátů, které zde návštěvníci uvidí zcela poprvé," popsal starosta Čech pod Kosířem Milan Kiebel.

Pokud byste měli zájem podívat se na zámek Čechy pod Kosířem. Ten je v rekonstrukci, a to až do podzimu či zimy roku 2015. Nový vzhled dostane také altánek Josefa Mánese nebo věžička. Veřejnost se ale dostane do malebného zámeckého parku kudy mimo jiné také v sobotu projede cestovní kočár.

„Loni park prošel celkovou revitalizací. Vysázeli jsme nové stromy a letos v parku nic nového neplánujeme. Novou podobu dostane, a to ještě letos v dubnu, prostor před oranžerií. Tam by ještě před konáním svateb mělo dojít k úpravě parteru," popsal správce zámku Antonín Valenta s tím, že je pěkná i samotná procházka kolem zámku. Na tu se můžete vydat denně od 8 do 18 hodin.

V Plumlově startují 5. dubna

Tuto sobotu se neotevře ani zámek na Plumlově, který teprve čeká velký úklid. Sezonu na zámku zahájí až 5. dubna.

„Na programu jsou v sobotu 5. dubna pohádkové prohlídky zámku vždy od deseti do sedmnácti hodin, s tím že začátek prohlídky bude vždy každou celou hodinu," řekl kastelán plumlovského zámku Pavel Zástěra. Děti zde o dalším víkendu potkají Šípkovou Růženku, Princezny ze mlejna a k vidění bude i alchymistická dílna Rudolfa II. a jeho Golem.

Ve stejný den, tedy až v sobotu 5. dubna se otevře také kemp Žralok.

„Když bude hezké počasí, ugrilujeme makrely," vzkázal Petr Piňos a na 19. dubna si v kempu chystají sele na rožni a degustaci piva.