Expozice kočárů se rozdělí, z Prahy se vrátily exponáty
Například Muzeum historických kočárů Mylord v Čechách pod Kosířem hlásí hned několik novinek. Zpět do vystavovacích sálů se například vrátí kočáry z Pražského hradu.
„Už loni restaurované kočáry jsme převezli zpět . Budeme mít ale také nové věci. Poprvé bude velká výstava pohřebních kočárů a ze sálu chystáme udělat dvě velké expozice. V té větší budou mohutnější kočáry, v té menší budou například dámské proutěné," sdělil ředitel muzea Václav Obr s tím, že přípravy na turistickou sezónu jsou v plném proudu.
Ještě předtím, než se expozice otevřou návštěvníkům, však uvede turistickou sezónu slavnostním zahájením. Během něj objede kočár patnáct obcí v okolí a sebou poveze i divadlo Equipáž. Jízdu osazenstvo muzea podnikne osmadvacátého března.
„Pokaždé se snažíme u nás udělat něco nového, tak, aby se měli návštěvníci i příště na co těšit," řekl Václav Obr.
Sezóna na Plumlovském zámku začne velikonočními zvyky
Osmadvacátého března se opět otevřou také brány Plumlovského zámku. Na památce postavené v manýristickém stylu přivítají návštěvníky v duchu velikonoc.
„Začínáme velikonočními prohlídkami, kde se lidé mohou něco dozvědět o zvycích a tradicích, které se k tomuto svátku vážou. Na nádvoří bude probíhat doprovodná akce, bude zde hudba a stánky," sdělil kastelán zámku Pavel Zástěra.
Dodal také, že ten samý den večer proběhnou v režii Spolku plumlovských nadšenců pašije. Jaro na zámku zase věnují dětem. Pro ty pracovníci zámku připravují pohádkové prohlídky.
Podle slov kastelána nedojde na zámku začátkem sezóny k žádným zásadním změnám. K jedné by však mohlo dojít v jejím průběhu.
„Plánoval jsem otevření čtvrtého patra. Rekonstrukce se ale zpozdily a skončily kolem Vánoc. Možná však před letními prázdninami prostory zpřístupníme," podotknul Pavel Zástěra.
V Drahanech vznikne archeopark
Také Muzeum Drahanské vrchoviny láká své návštěvníky na nové expozice. V muzeu například přibude archeopark.
„Kolem března až dubna by se měla postavit kovárna, buduje se i obydlí horníků či důl," informoval ředitel Pavel Moš.
Nově se také dočkají návštěvníci expozice, která se věnuje přírodě Drahanské vrchoviny. Pětadvacátý duben pak bude patřit sýrobraní, o které zatím projevila zájem asi desítka sýrařů z Moravy a Slovenska.
Právě sýrobraní, které bude probíhat pod záštitou ministra zemědělství, zahájí v Drahanech turistickou sezónu. Během ní se muzeum dočká i oprav. Jak ale upozorňuje Pavel Moš, vystavovací prostory se kvůli nim zavírat nebudou.
„Během dubna a května se bude provádět zateplování a výměna oken. Expozice se tak budou trochu stěhovat. Muzeum však zůstane otevřené, aby zde lidé měli něco k vidění," řekl a pro více informací odkázal na webové stránky instituce.
V Konici chtějí přepsat rekord
Zámek v Konici je známý například výstavou sekyr. Jejich počet se podle Radky Lexmanové z Městského kulturního střediska dostal na čtyři stovky. A ani současný počet by neměl být konečný.
„V květnu u nás bude zápis největší sekyrky v České republice do Guinessovy knihy rekordů. Navíc naše sbírka už teď obsahuje kolem čtyř stovek exponátů. Hodláme ji rozšířit na pět set," sdělila Radka Lexmanová.
Výstavní prostory konického zámku navíc nabídnou také další expozice, například doplněnou sbírku rádií a gramofonů z meziválečného období.