Toluen bude od patnáctého června dostupný jen pro živnostníky. Majitelé a prodavači v drogeriích a prodejnách barev a laků se to dozvěděli ze zpravodajství a následně i od zákazníků. Nikdo je oficiálně nevaroval, že po patnáctém můžou při volném prodeji dostat pokutu až pět milionů korun. Toluen je zneužívaný jako droga a letos kvůli němu v České republice zemřeli už dva lidé. Na Prostějovsku si podle prodejců toluen žádají především odborné firmy.

„Toluen prodávám většinou jen chlapům od řemesla,“ tvrdí například Svatava Zavíralová z konické drogerie. „Chodilo k nám pár mladých podezřelých kluků, ale když jsem po nich začala chtít občanky, tak se přestali objevovat,“ říká.

Naďa Pokorná z prostějovské prodejny barev a laků slyšela o zákazu prodeje v televizi. „Nakupovat toluen k nám chodí i pochybné typy lidí,“ potvrzuje s tím, že v prodejně je jen omezený počet kusů této chemikálie, která má sloužit hlavně jako rozpouštědlo.

Vojtěch Marák prodává toluen většinou profesionálům a říká, že narkomani k němu nechodí. Jiří Bureš zákaz volného prodeje toluenu jako problém nevidí, s prodejem rozpouštědla od patnáctého června podle svých slov skončí. Prostějovští prodejci barev jsou překvapení, že je nikdo o ukončení volného prodeje toluenu oficiálně neinformoval.

„Čím budou lidé ředit lepidla a umývat skvrny?“ ptá se majitelka menší drogerie v regionu, která nechce být jmenovaná. Tato žena o zákazu prodeje neví vůbec nic. „Čichači si určitě najdou něco jiného,“ uzavírá drogistka.