Hrozba, že romská rodina Tulejových, která se zhruba před rokem vystěhovala ze Vsetína do Čech pod Kosířem, přijde o střechu nad hlavou, je stále reálnější. Krajský úřad totiž nevyhověl odvolání majitele domu proti demolici, o které v létě rozhodl Stavební úřad v Kostelci na Hané. O této skutečnosti jako první informovala Mladá fronta Dnes.

Správní žaloba?

Podle vyjádření mluvčí vsetínské radnice Evy Stejskalové podá vlastník zchátralého objektu Marian Budínský na rozhodnutí o demolici správní žalobu. „Bude se snažit rozhodnutí stavebního úřadu zvrátit,“ podotkla mluvčí. Dům, jenž má být do konce tohoto roku srovnán se zemí, rodině nepatří. Obývá ho na základě smlouvy o smlouvě budoucí se souhlasem majitele Budínského. Rodina Tulejových dům ve zuboženém stavu přitom už více jak rok splácí. Poslední měsíc je navíc odstřihnutá od elektřiny.

Ministryně nepomůže

„Situace je špatná, ti lidé ztrácejí víru,“ řekla o rodině Tulejových ministryně pro oblast lidských práv a národnostních menšin Džamila Stehlíková, která před měsícem slíbila Romům pomoci. Včera však Deníku řekla, že v záležitosti nemůže nic podniknout, protože to není v kompetenci jejího ministerstva.

„Tulejovi jsou stále občany Vsetína a ten se má ze zákona postarat o blaho svých obyvatel,“ míní ministryně. Podotkla přitom, že 11. prosince má zastupitelstvo Vsetína projednávat otázku této romské rodiny. „Vše je nyní v rukou zastupitelů,“ tvrdí Stehlíková.

Vsetín: demolice je účelová

„O tom, že by situaci rodiny Tulejových mělo naše zastupitelstvo projednávat, nic nevím,“ reagovala mluvčí Vsetína Eva Stejskalová. Jak podotkla, jediným problémem, jímž se město v souvislosti s Romy v Čechách pod Kosířem bude zabývat, je půjčka ve výši 450 000 na koupi domu, kterou radnice rodině poskytla.

„Hrozí, že o tuto investici kvůli demolici domu přijdeme. Domníváme se, že demoliční výměr byl vypsán účelově. Dům byl dříve normálně obyvatelný a s jeho koupí Tulejovi souhlasili,“ tvrdí Stejskalová. „Půjčkou jsme chtěli Tulejovým pomoci, před rokem jim totiž hrozilo, že zůstanou na zimu bez přístřeší. Příště to budeme řešit tak, že všechny dlužníky vystěhujeme na ulici,“ tvrdí Stejskalová.

„Podnět k odstranění stavby jsem dala já,“ netají advokátka Tamara Vránová, která Tulejovy zastupuje. „Zvenku dům nevypadá špatně, snad proto si jej také Tulejovi vybrali, ale uvnitř je opravdu děsivý,“ uvádí Vránová.

„V přízemí i v patře jsou viditelné masivní trhliny, stropy jsou prohnuté, do krovu silně zatéká, podlahy jsou sešlapané, poškozené vlhkem,“ vypočítala jen část závad vedoucí Stavebního úřadu v Kostelci na Hané Karin Kuklová.

Přepis do vlastnictví

To, že Marian Budínský je i po více než roce stále majitelem nemovitosti, vysvětluje vsetínská mluvčí Stejskalová tím, že Tulejovi si za celou dobu, po kterou dům užívají, nezařídili přepis v katastru nemovitostí do svého vlastnictví.
„To není pravda. V dokumentech byly závažné chyby, proto katastrální úřad návrh na vklad do katastru nemovitostí odmítl,“ oponuje jejímu tvrzení advokátka Vránová.

Tulejovi jsou v pořadníku

Tulejovi podle slov Evy Stejskalové patřili ve Vsetíně k neplatičům. „Užívali byt bez právního nároku, měli totiž soudní vystěhování. Pak však dluhy zaplatili a v současné době jsme je na jejich žádost zařadili do pořadníku žadatelů o městský byt,“ říká Stejskalová. Před nimi je ale dalších tři sta lidí a město romskou rodinu nemůže upřednostňovat, dodává mluvčí.

Přečtěte si také: