„Pominu-li fakt, že původní majitelka za dům dostala 320 tisíc korun a mí klienti za něj mají během dvaceti let zaplatit o sto čtyřicet tisíc korun víc, musí se hlavně vyřešit otázka vlastnictví domu. Ten Tulejovi poctivě splácí, přestože jim zatím nepatří. Jeho vlastníkem je stále jednatel firmy Imbex Marian Budínský,“ řekla právnička rodiny Tamara Vránová, která zvažuje další právní kroky.

„Nejdříve chci oslovit všechny zúčastněné strany i některé ministry. Teprve poté budu zvažovat podání žaloby. Není možné, aby Tulejovi platili za něco, co ve skutečnosti není jejich,“ uvedla advokátka.

Tulejovi splácí půjčku na dům, ale plyn a další zdroje energie platit nemohou, protože nemovitost na ně není napsaná. „Radila jsem jim, aby peníze na energii a plyn šetřili. Uvidíme, co bude dál,“ podotkla Vránová.

Podle starosty Čech pod Kosířem Zdeňka Madera případ komplikuje fakt, že romská rodina nemá v obci trvalé bydliště. „Tulejovi u nás ani trvalé bydliště mít nemohou. Dům, v němž žijí, není jejich a navíc podle posudků odborníků neodpovídá normám k bydlení,“ řekl Mader.

Romská rodina, kterou starosta Vsetína Jiří Čunek v říjnu loňského roku vystěhoval z nájemního domu do domku v Čechách pod Kosířem je zoufalá.
„Nikdy jsme tu nechtěli být. Teď jsme se navíc dostali do velikých nepříjemností. Splácíme dům, který není náš a ještě nám padá na hlavu. Jestli nám ti lidé, co nás do toho dostali, nevěří, ať se přijedou podívat. Provedu je tady, ukážu jim doklady od splátek i posudek statika,“ prohlásila Jolana Tulejová.