V jakém stavu barák nechala? Interiér připomíná brloh bezdomovců, dvorek skládku a koupelna chlív.

„Pojďte se podívat dál,“ zve mě žena ze sousedství do prázdného obydlí. Právě ona je spolu spolumajitelkou zpustlé nemovitosti. Přišla k ní spolu s manželem před zhruba měsícem v aukci. Tulejovi totiž nespláceli dluhy a jejich majetek skončil v exekuci.

Hned v předsíni mě nová majitelka varuje před otevřeným vstupem do sklepa. „Je plný vody. Tulejovým totiž protékal kohoutek a nijak to neřešili,“ popisuje.

Po pravé straně je větší místnost. Krčím nos. Podle špinavých křesel odhaduji, že pokoj páchnoucí špínou mohl sloužit jako obývák. „Nejhorší je to v koupelně. Pojďme tam,“ pokračuje v prohlídce majitelka domku.

Svinčík v koupelně

Vítá nás špinavý záchod a prázdný roh, odkud zmizela vana. „Nejspíš ji prodali,“ uvažuje majitelka. Spolu s manželem už stihli místnost z větší části uklidit. „Na zemi se váleli použité záchodové papíry. Ucpal se jim záchod, mísa na ně nestačila, tak jimi buď topili, nebo je házeli pod nohy. Potom se je z podlahy snažili splachovat pomoci hadice,“ přiblížila.

Za oknem je dvorek posetý odpadky. V kopě svinčíku leží opuštěný pes. Z očí mu čiší beznaděj. „Toho tu nechali. Asi se o něj bude muset postarat obec,“ krčí majitelka domku rameny. S hromadou svinčíku si manželé poradí sami. Budou si prý na to muset objednat několik kontejnerů.

Spory

Tulejovi přišli k baráku v Čechách pod Kosířem v roce 2006. Vsetínské bydliště jim padalo na hlavu a tamní úředníci rodině nabídli přes realitního makléře nemovitost ve vísce na Hané.

Vsetín jim na koupi baráku poskytl bezúročnou půjčku ve výši čtyř set padesáti tisíc korun. Tulejovi se přestěhovali, makléři posílali dohodnuté splátky. Na stav nemovitosti si ale neustále stěžovali a makléři odmítli podepsat smlouvu o koupi domu. Měsíce pak byla početná rodina v domě bez elektrického proudu. Požadovali návrat do Vsetína, město na Valašsku to ale odmítalo.

Spor rodina versus město a potažmo i realitní makléř, řešili právníci, zapojil se do ní úřad ombudsmana. Situací se zabývala i ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Vsetín na konci roku 2007 svolil ke koupi nemovitosti a dům slíbil i opravit. Do úprav se řemeslníci pustili koncem roku 2008. „Dělali zde stropy a schodiště do podkroví,“ zmínila se nová majitelka.

Kam se poděli?

Po úpravách Tulejovi svolili, aby domek patřil jim. Udržet vlastní nemovitost se jim ale dařilo jen krátce. Minulý týden z Čech pod Kosířem odešli. Prý do Brodku u Prostějova.

„Pokud vím, tak se k nám dosud nikdo jako nový občan nehlásil,“ konstatoval v pondělí odpoledne brodecký starosta Radek Rozmánek.