Znamená to, že po zhruba dvou desetiletích zmizí tržiště z městské mapy? Ze slov šéfky Domovní správy Marie Hájkové lze usuzovat, že ano.

„Tržnice už druhým rokem neplní svou funkci,“ tvrdí ředitelka společnosti, která letos na jejím provozu prodělala zhruba sto sedmdesát tisíc korun.

„Neodpovídá normám, není zde zavedená voda ani elektřina, netopí se tu. O prodejní plochy v této podobě trhovci nestojí a opouštějí nás,“ konstatovala Hájková.

K odlivu prodejců podle ní přispělo i vyjádření města o možném přesunutí prodejní plochy k místnímu nádraží.

„To je přimělo odejít na Olomoucko, Kroměřížsko a Přerovsko,“ doplnila Hájková.

Odstěhují se trhovci na Sladkovského?

Rekonstrukce lokality místního nádraží má začít za zhruba dva měsíce. O tom, že by ve Sladkovské ulici měla vzniknout nová tržnice, ale radnice mlčí.

„Hlavním cílem této investiční akce je vybudování přestupního terminálu autobusové a vlakové dopravy. A to v takové podobě, aby byl zajištěn maximální počet parkovacích míst,“ říká na webových stránkách radnice vedoucí odboru rozvoje a investic Antonín Zajíček.

Místostarosta Zdeněk Fišer (ČSSD) tvrdí, že myšlenka tržnice u místního nádraží je čistě hypotetická.

„Nynější projekt tuto otázku nezahrnuje,“ dodává s tím, že řeší naopak silnice, cyklostezky, chodníky, zastávky, osvětlení a zeleň.

„Stavba obchodního centra v lokalitě Společenského domu se vlastního prostoru městské tržnice nijak nedotkne,“ ubezpečil Fišer.

Radnice: Tržnice bude, otázka je kde

Trh za kostelem slouží od devadesátých let minulého století. Zákazníkům se lokalita líbí, terčem kritiky je však architektonická podoba stavby. Do historického centra totiž nezapadá.

Před rokem 1989 fungovala tržnice ve Wolkerově ulici. Ještě dříve nabízeli hrnčíři, zelináři, řezníci či košíkáři své zboží na hlavním náměstí a na dnešním E. Husserla.

„Tržnice v Prostějově určitě bude. Otázkou, kde ji umístit, se bude rada města zabývat na počátku příštího roku,“ slíbil prostějovský místostarosta Jiří Pospíšil (ODS).

Veřejnost ujistil, že při případném stěhování prodejních ploch bude radnice zohledňovat snadnou dostupnost místa.