„V každém velkém městě mají farmářské trhy v centru města. Vím, že byly návrhy jako přemístit tržnici ke Kubusu. V Prostějově je něco, co bylo odjakživa farmářského, takže je škoda se trhovců nějak zbavovat na okraj," říká starostka Držovic Blanka Kolečkářová s tím, že u nich v obci mají „rodinné stříbro", které by mohli trhovci v případě nějakého stěhování využít.

„Na pomezí Prostějova a Držovic jsou obchodní prostory, Tesco, Obi, kam lidé zajíždějí, a v jejich blízkosti jsou soukromé pozemky, které nikdo nevyužívá a mohli by posloužit třeba trhovcům z centra," vznesla návrh starostka z Držovic s tím, že je například nevyužitý prostor na místě bývalého autobazaru.

Výhody

Vedení Držovic je také názoru, že by zde trhy našly hned několik výhod.

„Mladé rodiny, které jezdí do této obchodní zóny nakupovat se vrací k českým potravinám, takže by se tam kromě ovoce a zeleniny mohly objevit i regionální potraviny," uvažuje starostka s tím, že prodejci by zde měli možnost prodávat déle než dopoledne a míst na parkování by tam lidé našli víc než v samotném centru Prostějova.

Sedláčkovi se to nezdá

Myšlenka o přemístění trhů k Tescu vyvolala u trhovců, kteří ve čtvrtek nabízeli svou úrodu za kostelem, rozporuplné názory.

„K Tescu je to daleko, 80 % našich zákazníků je ve věku nad 60 let, s tím bych moc nesouhlasil. Nejsem ale ani příznivcem návrhů jako přemístit tržnici ke Kubusu, je to tam malé, na jaře a v létě je to tady plné, tak by se tam trhy ani nevešly. Trhovci tady někdy stávají po celém obvodu a ještě za roh," popsal trhovec Sedláček.

„Tady u kostela je to ideální, jsou tu i sklady. Petice na zachování tržnice sesbírala 4 tisíce podpisů, ale s radními to tehdy nehnulo," dodal trhovec.

„Když by byla nouze a odstěhovali nás, tak bychom se k Tescu přestěhovali, s manželkou tady už prodáváme čtyřicet let. Dřív to bývaly vyhlášené trhy, s příchodem supermarketů, kde ovoce a zeleninu prodávali pod cenou se ale poptávka snížila," řekl pamětník z Vrahovic, kterého rozesmálo, když lidé mohli nakoupit v supermarketu česnek za 25 korun.

„Prodáváme zde na trzích poctivý český česnek, a jen náklady na jeho prodej se pohybují kolem 60 korun, tehdy to bylo k pláči, naštěstí už musejí platit clo a nemohou prodávat pod cenou," doplnil prodejce.

S reklamou

Další trhovci jsou názoru, že v případě přesunu k Tescu by lidi na trhy musela lákat alespoň rok dopředu reklama.

„Nápady jako přesunout trhy na Jezdeckou, na Místní nádraží nebo ke Kubusu, byly jakoby nás rušili. Ve Francii, Německu nebo i Brně, Olomouci, tam všude jsou trhy v centru města. Prodávám na prostějovském trhu 29 let, a kdyby nás chtěli přemístit a vyšel by nějaký návrh, že bychom se stěhovali k Tescu, určitě by na to alespoň rok dopředu lidi měla lákat reklama," vyjádřila svůj názor jedna z trhovkyň, která osm let prodává brambory, jablka z Určic, zelí či pórek i s dcerou, která si myslí, že je to dobrý nápad, protože do obchodní zóny k Tescu jezdí v pravidelných intervalech autobus, ale souhlasí s mámou, že by trhy musely včas lákat reklamou.

Na stejném místě, v novém hávu

Náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil ale prozradil, že by tržnice mohla v budoucnu zůstat na stejném místě.

„O tržnici jsme nejednali, je součástí projektu Galerie Prostějov. Zatím se pracuje na regulačním plánu projektu. Je ale v plánu, že by tržnice mohla zůstat na stejném místě, akorát v novém hávu," prozradil ve čtvrtek Pospíšil.