Také v menších městech se hodlají vytáhnout.

„Letos jsme investovali do nového vánočního osvětlení radnice přes šedesát tisíc. Lidé se pak mohou těšit i na tradiční vločky," prozradil místostarosta Kostelce na Hané František Horák.

Na změny se pak mohou těšit lidé v Prostějově.

„Celková výměna výzdoby vánočního stromu je plánována na rok 2017 s předpo­kládanými náklady asi tři sta padesát tisíc korun," prozradila mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

Město tak reagovalo na občasné výtky, které směřují právě k podobě ozdob na vánočním stromě.

„Stromek nádherný, doufám jen, že ho nezprzní těma halabala ozdobami," dostalo se například na kritiku při diskuzi k prostějovskému vánočnímu stromu na facebooku.

Velké novinky pak města chystají k předvánočním akcím. Ty často začínají tento víkend, kdy na Prostějovsku dojde k rozsvícení řady vánočních stromů.

V Plumlově tento akt bude provázet i anděl.

„Velkou změnou jsou Andělské slavnosti, které proběhnou tuto neděli na náměstí a nádvoří zámku. Dostaví se mimo jiné i třímetrový anděl," prozradil místostarosta města Martin Hyndrich.

Tasnčírna na kluzišti

V Prostějově pak potěší hlavně děti. Město jim totiž uspořádá historicky první tři diskotéky na ledě kluziště na náměstí TGM.

"Na venkovním kluzišti děti čekají písničky na přání a nejen hity s věnováním. Bude zde fotograf, děti se mohou nechat vyfotit a soutěžit tak o permanentku do Městských lázní," řekl k chystaným diskotékám Vladimír Průša z domovní správy.

Dvou a půl hodinové diskotéky proběhnou prvního, osmého a patnáctého prosince, vždy od šestnácti hodin.

Značný rozdíl pak je mezi Prostějovem a menšími městy a obcemi v tom, jak řeší samotné vánoční stromy.

V Prostějově se tradičně dováží od dárců nebo z městských lesů, například ve Smržicích, Stařechovicích nebo Čechách pod Kosířem dochází k nazdobení již rostoucího stromu. Stejným případem jsou také Určice. Třeba v Seloutkách pak obecní strom vůbec není obecní.

„Majitel povoluje obci, aby na něj dávala vánoční osvětlení," řekla Běla Svobodová ke smrku na seloutecké návsi.