Z pokladniček, které putovaly zbytkem prostějovského okresu, je ještě jedenáct nerozpečetěných. U otevírání pokladniček musí být vždy zástupci obce a ti bývají často časově vytížení svými povinnostmi. Charita Prostějov sbírkou prozatím získala 485257 korun. Skupinky tří králů v konickém děkanátu vykoledovaly 372671 korun, což je jen o necelou tisícovku méně než loni.

„Protože někteří starostové mají k funkci i zaměstnání, musíme čekat, až se vrátí z práce. Navíc ve stejný den musejí být peníze v bance. Je náročné obojí časově sladit,“ vysvětlila ředitelka Charity Prostějov, proč sčítání vybraných peněz trvá tak dlouho.

Někteří starostové prostějovské Charitě akt odpečetění usnadnili a kasičky, byť se zpožděním, sami přivezli. „Má to své výhody. Ještě v pondělí chodili na úřad lidé, kteří v době sbírky nebyli doma, a házeli do pokladničky peníze,“ poznamenal starosta Rozstání Jiří Szymsza. Nejčastějšími bankovkami byly jako obvykle padesátky a stokoruny. Z pokladniček z Hrochova a Skřípova ale organizátoři vysypali i dvoutisícové bankovky.

Jako každý rok typovali koledníci konického děkanátu ve své provizorní sázkové kanceláři výsledek sbírky. „Do sázky se letos zapojilo 50 lidí. Nejblíže byl tip na 372003 korun a vítěz vyhrál láhev šampaňského,“ prozradil Jaroslav Procházka z Charity Konice, která část vybraných peněz použije na zkvalitnění stávajících služeb, případně na rozjezd nových projektů.