„Na Silvestra došlo k požáru domu v Šubířově, tam budeme dělat přímou pomoc. Dále domov pokojného stáří v Bohuslavicích by potřeboval rekonstrukci, pokud se nám podaří vyřídit dotace, tak bychom chtěli sbírku zčásti použít i tam,“ potvrdil Marek Navrátil, ředitel konické pobočky Charity.

Oproti minulému roku přibylo na některých místech koledníků. Bylo registrováno 118 kasiček a chodilo se v 62 obcích. „V loňském roce jsme měli málo skupinek… Když přijde hodně dětí, tak se to dá. Třeba ve Ptení je to super, tam si to místní zvládají bez problému, ale všude to tak není,“ uvedla Naděžda Páleníková, koordinátorka Tříkrálové sbírky na Konicku.

Požár rodinného domku, stodol a přístaveb v Šubířově
Velký požár v Šubířově zaměstnal hasiče ze čtyř okresů, ozývaly se výbuchy
Na sjezdovce v Kladkách - foto z webkamery 9. ledna 2019
Otevřou Kladky lyžařům o víkendu? Je to naše přání, říká provozovatel

Ve Ptení letos chodilo pět skupinek a další dvě koledovaly na Ptenském Dvorku, kde několik let místní nechodili. Vedoucí skupinek se shodují na tom, že letos jim otevřelo více lidí než loni, byli milejší a spousta z nich měla pro děti připravené sladkosti, i přesto se jedna ze skupinek potkala s nemilou žádostí, aby příští rok k dotyčnému už králové nechodili.

V Konici několik partiček s sebou kromě kasičky přineslo i dopisy od lidí, kteří během sbírky nebyli doma, ale nechtěli si ji nechat ujít. „Pro tři krále: Nejsme doma, finanční příspěvek je v obálce, cukroví je na posilněnou,“ zněl jeden z dopisů.

Kromě sladkostí od lidí, dostávají koledníci drobné odměny i od Charity. Všichni dostali čokoládovou oplatku, keramický přívěšek a šátek na krk. „Drobné odměny musíme vybírat s ohledem na to, aby byly co nejlevnější,“ říká ředitel Charity Konice.

Odměnou pro dobrovolníky je i bruslení v Konici, kam mají v sobotu devatenáctého ledna vstup zdarma. „Nedá se říct, že je to odměna. To, co koledníci odchodí se těžko dá ohodnotit,“ dodává ředitel Charity Konice Marek Navrátil.

Tříkrálové koledování České katolické charity v Prostějově.
VIDEO: Tři králové už koledují, v Prostějově i s velbloudem

LUCIE MACHALOVÁ