Charitativní sbírka na pomoc potřebným vynesla na Konicku více než čtyři sta tisíc korun.

„Podařilo se nám vybrat 401 681 korun. Výtěžek sbírky hodnotím velice kladně, i když je zhruba o deset tisíc korun menší než loni. Je vidět, že lidé mají v regionu méně peněz. Přesto jsem rád, že se rozhodli sbírku finančně podpořit," řekl Jaroslav Procházka z Charity Konice.

Charita už má jasno, na co peníze použije.

„Výtěžek poputuje především do našich služeb, tedy na pomoc sociálně slabým rodinám a rodinám v krizové situaci. Část peněž také použijeme na vybavení půjčovny elektrickými polohovatelnými postelemi. Uvažujeme o vybudování stacionáře pro seniory v Čechách pod Kosířem a o zajištění nové technologie vytápění v Domě pokojného stáří v Bohuslavicích," upřesnil Jaroslav Procházka.

Pracovníci prostějovské Charity tento týden rozpečetili poslední ze 189 pokladniček. Výtěžek sbírky přesáhl sedm set tisíc korun.

„Tříkráloví koledníci vybrali od lidí 713 453 korun, což je o šedesát tisíc korun více než minulý rok," spočítal František Hynek, ředitel Charity Prostějov.

„Je to pro nás milé překvapení a rád bych poděkoval všem lidem, kteří přispěli. Je to pro nás zavazující a vážíme si každé koruny. Lidé si stále více uvědomují, že pomoc sociálně slabým je potřebná a že se může kdykoli stát, že ji budou sami potřebovat," doplnil charitní ředitel.

Peníze pro Daliborku

V Prostějově chtějí použít peníze ze sbírky především na dovybavení a provoz domu pro postižené na Daliborce.

„Je to zatím stavba, která je vybavená základním nábytkem tak, aby mohla sloužit klientům. Do budoucna ale budeme potřebovat například zvedák pro nepohyblivé obyvatele domova, auto na dovoz obědů a přepravu lidí na vozíku," uvedl František Hynek.

Každý rok vyráží do měst a vesnic v České republice více než padesát tisíc dobrovolníků se zapečetěnými pokladničkami. Minulý rok se podařilo vybrat více než 74,5 milionů korun, což bylo zatím nejvíc v historii této sbírky.