„Plánujeme, že třicet tisíc půjde na přímou pomoc, za dvě stě tisíc korun bychom chtěli pořídit nové auto na plyn pro denní službu, jelikož to současné dosluhuje, sto sedmdesát tisíc by mělo odejít na projekt domu Marta, zřízení šaten, chráněné dílny a jiné služby, řekl Vít Forbelský z Charity Prostějov, kam poputuje letošní peněžní výtěžek prostějovské tříkrálové sbírky.

Štědřejší ke koledníkům byli i sami Prostějované.

„Pro zajímavost, oproti loňskému roku, jsme vybrali víc i v samotném Prostějově. Zatímco loni jsme vybrali částku za Prostějov 57 tisíc korun, letos to bylo 86 tisíc. Myslím, že je to určitě úspěch a peníze nám velmi pomohou," děkuje všem, kdo třem králům vhodil do pokladničky finanční dar Vít Forbelský.

Třikrálová sbírka na Konicku

Charita Konice se může také pochlubit nemalým finančním obnosem. Ten byl sice o několik stovek nižší než v předchozím roce, ale i tak, částka 400 935 tisíc korun, kterou letos vysbíraly skupinky třiašedesáti obcí nejen na Konicku se sto deseti pokladničkami, charitě pomůže.

„Chtěli bychom peníze použít na přímou pomoc, zajištění nové technologie vytápění na domově pokojného stáří v Bohuslavicích, denní stacionář v Čechách pod Kosířem, a co nám zbude, bude použito na koupi nového auta pro denní pečovatelskou službu," nechala se slyšet Naďa Paléniková z Charity Konice.

Koledování v Nezamyslicích

Tříkrálová sbírka těší i starosty a místní některých obcí. Pečlivě se na sbírku připravovali například v Nezamyslicích.

„Už v průběhu předešlého týdne vyráběly paní učitelky s dětmi z mateřské školky koruny pro koledníky. V sobotu se na místní faře sešlo rekordních 60 koledníků, nejmladším byly tři roky a někteří měli i hudební nástroje," říká Jan Košárek z Nezamyslic. Děti v Nezamyslicích byly nadšené.

„Malí i velcí vyšli s opravdovým nadšením koledovat a podle svých možností pomoci dobré věci. Vůbec nevadilo, že v některých skupinkách bylo králů i pět, vždyť důležitější je vést děti k solidaritě a pomoci. Radost z koledování všichni završili u teplého čaje a buchet, které některé z maminek napekly," popsal Jan Košárek průběh sbírky v Nezamyslicích a děkuje všem, kdo přispěli.

Držovický úspěch

V Držovicích letos vyšli koledníci posedmé.

„Letos jsme měli sedmý ročník Tříkrálové sbírky, chodíme vždy na Tři krále, 6. ledna. Děti vždy utvoří pět až šest skupinek, letos jich bylo pět," popsala Tříkrálovou sbírku v Držovicích starostka Blanka Kolečkářová s tím, že zázemí pro sbírku dětem i dospělým vytváří obec, příprava oděvů, občerstvení po dobře vykonané práci.

„Co bylo raritou, že dětem letos poprvé na koledování nemrzlo, nesněžilo, nepršelo, bylo jako na jaře. A chtěla bych pochválit, že občané z 90% rádi otevírali dětem dveře i svá srdce," dodala Blanka Kolečkářová. Pro zajímavost, koledníkům v Držovicích se letos podařilo vybrat téměř sedmnáct tisíc korun, za všech sedm let pak držovičtí koledníci vybrali sto čtyři tisíc dvě stě čtrnáct korun.