Původně počítalo vedení České pošty se zrušením čtyř poboček v Prostějově. Jednalo se o Vrahovice, místní nádraží, Dolní a Plumlovskou. Na nátlak veřejnosti se vedení města zasadilo o zachování pobočky v Plumlovské ulici. Česká pošta místo ní chtěla zrušit úřad v místní části Čechovice.

"Podařilo se nám dosáhnout toho, že pobočka pošty v ulici Plumlovská bude zachována. Čechovická pobočka naproti tomu přechází do režimu Pošta Partner plus, o což jsme opravdu usilovali, byť tento provoz bude z velké části hradit město Prostějov," informuje o aktuálním stavu prostějovský primátor František Jura (ANO).

Zachování pošty Prostějov 9 v Čechovicích usnadnil fakt, že budova je v majetku města. "Pošta funguje v nemovitosti, která je v majetku města. Logicky jsme tedy měli zájem o zachování provozu," uvedla náměstkyně primátora Marcela Župková.

Obyvatelé Domamyslic a Čechovic se dočkají i rozšíření služeb. "Do budoucna uvažujeme o tom, že nabídneme občanům i jiné služby. Vedle poštovních služeb rozšíříme nabídku i o možnost vyřízení úředních záležitostí města," doplnil Jura.

Městskou kasu bude provoz něco stát

Uhradit se musí jednorázový náklad na zřízení provozovny, odkup stávajícího zařízení a také bude město pravidelně platit za oprávnění poskytování služeb pošty. "Naopak Česká pošta uhradí provozovateli provizi za uskutečněné transakce, což je podle odhadu přibližně 11 900 korun měsíčně. Oslovena byla stávající zaměstnankyně pošty, která by vykonávala stejný druh práce na základě pracovní smlouvy s domovní správou," dodal Jura. Městu tak vznikne náklad v podobě platu zaměstnance.

Provozní doba zůstává stejná

Provozovna Partner plus bude otevřena každý den od pondělí do pátku a bude fungovat jako standardní pobočka, tedy včetně ukládání a vyzvedávání poštovních zásilek. Na provozovnách se vykonává mimo poštovních služeb i další obchodní činnost, kterou si provozovatel sjednává sám.

Provozovnu Partner+ Prostějov 9 bude provozovat Domovní správa Prostějov, s.r.o. Co se týká živnostenského oprávnění k provozování této provozovny, domovní správa má zapsán obor činnosti Zprostředkování obchodu a služeb a musí pouze předem oznámit zahájení činnosti v této provozovně.