„Oznámení o odstranění stavby je věc němčického stavebního úřadu. A k zasedání zastupitelů – ohledně haly jsme dostali oznámení o odstranění stavby a teď budeme činit nějaké kroky," reagoval Jan Vrána, místostarosta Němčic nad Hanou.

Lidé se diví

Místní se strohým vyjádřením města ohledně stavby za 45 milionů korun podivují.

„Pokud stavební úřad Němčice vydal nějaké nové rozhodnutí ohledně odstranění stavby, nemělo by toto rozhodnutí být přístupné dálkově, tedy na úřední desce města?" ptá se ve webové diskusi na stránkách Prostějovského deníku čtenářka Andrea.

Daniel Přecechtěl v souvislosti s halou míní, že úředníci dokážou přiznat vinu jen málokdy.

„Je přece jednodušší ostatní neinformovat, nebo informovat zkresleně, nebo svalit vinu na někoho jiného, nejlépe toho, co se nepodvolí," napsal Přecechtěl redakci v e-mailu.

O výstavbě haly se pak vyjádřil takto: „Pokud se zadavatel stavby nedohodne s ostatními dotčenými účastníky na veřejnoprávní smlouvě, má možnost začít normální stavební řízení, a na základě toho je možné získat legálním způsobem i stavební povolení. To ovšem ze strany zadavatele stavby neproběhlo a začalo se stavět bez povolení. Problém nastal, když byla hala dokončena – bez stavebního řízení a bez stavebního povolení."

Jak to je podle vedoucího stavebního odboru?

Vedoucí němčického stavebního odboru Bronislav Mrkva v úterý sdělil, že stavba víceúčelové haly v Němčicích nad Hanou byla řádně povolena formou veřejnoprávní smlouvy, která byla vložena do stavebního zákona jako jedna z možných variant pro získání stavebního povolení z důvodu zjednodušení, zrychlení a operativnosti stavebního řízení.

„Bohužel dnešní výklad zákonů a jejich paragrafů není jednoznačný, kdy existují rozdílné právní výklady, tak po dlouhém neúprosném boji ze strany neznámých anonymních občanů Němčic proti této stavbě, nás krajský úřad vyzval k zahájení řízení o odstranění stavby což jsme učinili," nechal se Mrkva slyšet s dovětkem, že hala je k dnešnímu dni stavebně dokončena.

Šéf stavebního odboru usedlíkům vysvětlil, že povinnost zveřejnit řízení o odstranění stavby nemají.

„Řízení o odstranění stavby není nutno dle stavebního zákona oznamovat na úřední desce," vyjádřil se Mrkva.

Němčická starostka Ivana Dvořáková před nedávnem řekla, že aby vyřešili všechny drobné legislativní požadavky, zažádají ohledně výstavby haly o dodatečné stavební povolení.

Hlavní sál nové němčické haly, která je dle slov starostky ve zkušebním provozu, nabízí hrací plochu o rozměru 40 na 21 metrů. Slouží pro házenou, sálový fotbal, košíkovou, tenis a volejbal. Kurt je certifikovaný pro squash. Hala má i posilovnu. Hlediště má kapacitu 150 míst. Technické zázemí tvoří čtyři šatny pro cvičence a dvě šatny pro rozhodčí. V hale je bufet. U haly může parkovat 15 aut a 2 autobusy.

SOUVISEJÍCÍ: Hala v Němčicích? Černá stavba nebo řádění úředního šimla