Přesvědčili se o tom i redaktoři Prostějovského deníku. Z „hlavní“ drogerie na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově si po zaplacení bez problémů odnesli půllitrové balení toluenového rozpouštědla.

„Koupit byste ho tímto způsobem rozhodně neměli. Obraťte se na Českou obchodní inspekci,“ doporučil redakci mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Pracovník inspekce (ČOI), který má na starosti právě stížnosti, se však zjištěním odmítl zabývat: „Pokud jste novinář, tak vás přepojím na tiskového mluvčího,“ reagoval. Mluvčí ČOI však nebral telefon.

O snadné dostupnosti toluenu ví již dlouho zaměstnanci prostějovského K-centra, kteří se snaží pomáhat aktivním uživatelům drog.

„Byl pro nás šok, když jsme se zjistili, že si toluen uživatelé drog dál bez problémů ve městě kupují,“ uvedla šéfka K-centra Iva Součková a potvrdila, že právě výrobek, který se redaktorům podařilo zakoupit, její klienti čichají.

Důrazně před touto drogou varuje. „Dva čichače toluenu znám přímo z našeho zařízení. Ač oba ještě nemají ani třicet let, už se u nich projevují zřetelné mozkové disfunkce. Trpí výpadky paměti, výrazně se jim snížila inteligence,“ popsala Součková.

Ví o případech, i když ne z Prostějova, kdy dlouhodobí čichači skončili v ústavech, protože se už nezvládli sami o sebe postarat. Zná však i tragičtější konce. „Člověk se při čichání může otrávit nebo udusit. U toluenu totiž nelze odhadnout dávkování,“ uvedla Iva Součková. Riziko smrti se podle jejích slov zvyšuje navíc tím, že si čichači při vdechování výparů nasazují na hlavy plastové pytle.

„Toluen je obvyklou náhradní drogou pro většinu uživatelů drog. Když nemohou sehnat kupříkladu pervitin, tak sáhnou po tomto rozpouštědle,“ konstatovala Součková.

Za volný prodej toluenu hrozí obchodníkům až pětimilionová pokuta. Dosud ji však v regionu nikdo nedostal. Zaměstnanci ČOI totiž o běžném prodeji toxického rozpouštědla oficiálně nic neví.

„Neměli jsme v této věci žádné podání, žádnou stížnost,“ konstatovala Danuše Kotalová, ředitelka Inspektorátu Moravskoslezské a Olomoucké ČOI.