„Každé dítě s autismem je úplně jiné, ale pokud mohu mluvit za nás, tak výchova je extrémně náročná na psychický i fyzický výkon. U našeho Tobiáše nastal regres někdy okolo osmnáctého měsíce věku, do té doby to bylo zdravé dítě,“ říká Tobiáškův táta Tomáš Nábělek s tím, že po té začal mít Tobík problémy se spánkem, celé noci probrečel, vstával z postele a rozsvěcoval světla.

Hračky ho nezajímají

K tomu se postupně nabalovali další problémy typické pro děti s autismem.

„Tobiášek nám přestal rozumět, přestal používat slova, které v té době už znal a začal mít problémy s hrou. Prakticky dodnes tak nevyhledává hračky a je velmi složité ho zabavit. Neustále mu musíme vymýšlet nějakou činnost,“ vysvětluje Tomáš Nábělek.

Zázračná metoda

Největší problém u dětí s poruchou autistického spektra vidí tatínek Tobiáška v komunikaci.

„Představte si, že byste si například neuměli říct o jídlo nebo že vás něco bolí a podobně. My jsme se naštěstí přibližně před dvěma lety dostali k aplikované behaviorální analýze, díky které se nám oblast komunikace u Tobíka podařilo posunout nesmírně dopředu,“ svěřil se Nábělěk.

Čísla všude kolem nás

Tobiáš miluje čísla a taky je všude vyhledává, až se z toho stává závislost na číslech. Bohužel čísla jsou všude okolo něj, v televizi, na troubě, na počítači, v tramvaji a taky na mobilu, a ten má většina lidí neustále u sebe a všichni do těch mobilů koukají při čekání u doktora, na lavičce v parku či třeba při čekání na zastávce.

„Tobiáš do těch mobilů cizích lidí taky kouká a někdy těm cizím lidem na ty mobily sahá, protože ho zrovna třeba zajímá kolik má ta jejich baterie procent a ty lidi se pak dívají na mě, jestli je ten chlapec normální a já si už dneska říkám, kdo je vlastně normální, když všichni neustále sledují své mobilní telefony nebo tablety,“ popisuje tatínek Tobiáška.

Setkání s vrtulníkem

Tobiáška baví jízda na kole, a proto často vyráží s rodiči na výletech po lesních cestách v okolí Laškova.

„V lesích nejsou žádná čísla, takže si tam oba odpočineme,“ říká s úsměvem Tomáš Nábělek.

A díky pobytu na chalupě zažil před pár dny Tobiášek i jednu velmi zajímavou událost.

„Vraceli jsme se z chalupy zpět do Olomouce a v poli u Pěnčína jsme viděli stát obrovský vrtulník, který na první pohled nebyl české armády. Člověk nevidí takový vrtulník každý den a už vůbec ne při cestě z chalupy, proto jsem se rozhodl odbočit a hlavně jsem jej chtěl ukázat Tobíkovi, na chvíli jsme vystoupili z auta a koukali na ten obří stroj. Tobíkovi jsem dal do ruky mobil, aby si natočil video a udělal několik fotek,“ popisuje Tomáš Nábělek.

K chlapci prý pak dokonce přišel německý voják a podal mu dárek v podobě vojenského odznaku. To se Tobíkovi moc líbilo.

(Pozn. redakce: Tobíkovo video si můžete prohlédnout na facebooku. Video sice chlapce neukáže, přesto poukazuje na problémové oblasti, kterými děti s autismem trpí. Jedná se zejména o problém s komunikací. Chlapec na videu mluví, ale přibližně polovina dětí s autismem si nikdy řeč na komunikační úrovni neosvojí.)

Aplikovaná behaviorální analýza je aplikovaný vědní obor vycházející z behaviorismu a experimentální analýzy chování. Zabývá se využitím funkčního vztahu mezi prostředím a chováním jedince a obsahuje řadu podspecializací včetně zaměření na problematiku efektivního vzdělávání osob s poruchou autistického spektra (dále jen PAS) ve všech potřebných oblastech. Obsahuje velmi silný teoretický i metodický aparát založený na dlouhodobém vědeckém výzkumu, jehož praktické použití otevírá dětem s PAS výrazně širší možnosti. Intervenční, na ABA založené, programy jsou na základě dlouhodobých zkušeností ze zahraničí efektivně využitelné k integraci dětí s PAS a maximalizují jejich vzdělávací možnosti. Zdroj: http://csaba.cz/aba/