„Už v původních požadavcích bylo, že od patnáctého října do třetího listopadu musí být přístupné. A to město splnilo,“ pochvaluje si správce hřbitova Jaroslav Vlček. Toalety ve dnech kolem svátku Památky zesnulých tak otevřené budou, sice ještě ve stávající podobě, ale funkční.

„Jsou přeci jen vytápěné a je tam tekoucí voda, takže základní hygiena je zajištěna,“ popsal stav sociálních zařízení Vlček.

Jakmile se stavbaři pustí do oprav, nahradí záchodky modré mobilní budky. K tomu však dojde až v době, kdy bude mít hřbitov největší nápor za sebou. Opravené toalety začnou znovu sloužit od května.

Policie v permanenci

Na dušičkovou směnu se chystají také policisté a strážníci. S blížícím se svátkem zemřelých je ruch na parkovištích kolem hřbitovů stále čilejší.

„Tato místa se každou sezonu stávají cílem zlodějů. Pachatelé nejčastěji využívají nepozornosti návštěvníků hřbitovů a mnohdy stačí jen malá chvilka k tomu, aby přišli o osobní věci,“ upozornil prostějovský policejní mluvčí Petr Weisgärber.

Kromě posílení hlídek kolem prostějovského hřbitova chystají městští strážníci i osvětové akce.

„Budeme rozdávat lidem letáky a upozorňovat je, aby si v autech nenechávali cenné věci,“ uvedla zástupce ředitele prostějovské městské policie Libor Šebestík. Pozor by si lidé měli dávat nejen na peněženky, mobilní telefony, notebooky, ale i na vybavení auta, například navigace.

Policisté upozorňují, že zloději nevyhledávají jen parkoviště, ale zaměřují se také na kapesní krádeže přímo na hřbitovech.

V okolí hřbitovů musí být opatrní i motoristé.

„Je třeba počítat faktem, že na cesty se vydávají také řidiči, kteří v průběhu roku se svými vozidly moc nevyjíždějí,“ varoval před svátečními šoféry mluvčí Weisgärber. Řidiči by měli počítat i s větším pohybem chodců v okolí městského hřbitova. (pam)