„Firma z Veselíčka nabídla za betonové panely 1 131 tisíc korun. Cenu zaplatí před podpisem kupní smlouvy, firma bude hradit i náklady na vytěžení a odvoz betonových panelů," informoval náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Místo u nájezdu na „hanáckou dálnici" sloužilo až dosud jako skládka stavebního materiálu.

„Do konce ledna letošního roku byl na pozemku uskladněný převážně sypký stavební materiál. Provozem ale docházelo ke znečišťování okolních silnic a také se zvyšovala prašnost ve městě. Proto chceme plochu zatravnit a po obvodu vysázet stromy s keři. Jednak tím zásadně zlepšíme vzhled jednoho z hlavních napojení města na rychlostní silnici, jednak bude zeleň zachycovat prachové částice, které vznikají z provozu aut na přilehlých frekventovaných silnicích," uvedl náměstek primátora.

Betonové panely, které pokrývají pozemek o rozloze necelých devět set metrů čtverečních, chtělo město původně odstranit a zlikvidovat.

Konečná nabídka předčila očekávání

„Dostali jsme nabídky od pěti firem, z nichž jedna nám dokonce nabídla 150 tisíc korun," řekl náměstek primátora. Prostějovská radnice proto začala zjišťovat ve stavebních bazarech, kolik betonové panely stojí.

„Zjistili jsme, že jsou žádané a že jejich cena se pohybuje od tři sta do pěti set korun bez DPH za metr čtvereční," spočítala mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová. Radní se proto rozhodli, že nepotřebný stavební materiál raději prodají. Jediným kritériem ve výběrovém řízení byla nejvyšší nabídnutá cena. Město dostalo nabídku od pěti zájemců.

„Očekávali jsme, že se objeví pro město ještě výhodnější nabídka, ovšem výsledky předčily naše očekávání," komentoval Jiří Pospíšil.

Radnice původně chtěla nabídnout pozemek investorům, který by mohl přinést do Prostějova nová pracovní místa. To ale poloha pozemku neumožňuje.

„Přes pozemek vede vysoké napětí s ochranným pásmem, takže se na něm nedá nic postavit. Nanejvýš by mohl sloužit jako parkoviště pro autobusy a kamiony," vysvětlil náměstek primátora.