„Závody dračích lodí na plumlovské přehradě odstartují už v pátek 2. září a potrvají až do neděle 4. září. Letos poprvé tak potrvá akce tři dny. Navíc chceme do závodů zapojit i školy z celého regionu, aby mohly netradičním způsobem začít nový školní rok," řekl hlavní organizátor závodů Petr Zakopal.

Čtyři kategorie

Zahájit nový školní rok netradičním způsobem a poprat se o pohár Plumlovského draka mohou základní i střední školy.

„Závod škol, jehož patronem je Art Econ, se pojede v pátek 2. září od osmi do třinácti hodin a bude rozdělený do čtyř kategorií. První kategorii tvoří žáci šestých a sedmých tříd, druhou žáci osmých a devátých tříd. Třetí kategorií jsou studenti prvního a druhého ročníku a poslední kategorií studenti třetího a čtvrtého ročníku," vyjmenoval Petr Zakopal.

Dětské a juniorské týmy škol, které se závodů zúčastní, budou pádlovat na velké dračí lodi.

„Posádka musí mít od šestnácti do dvaceti pádlujících, z toho musí být minimálně čtyři dívky a víc. Pokud se sejde dívčí posádka, uděláme zvlášť kategorii," řekl Petr Zakopal.

Jako dozor pak potřebuje posádka jednu dospělou osobu.

„Ta s nimi nemusí být na lodi. O kormidelníka se školy starat nemusí, toho dodáme my. Abychom mohli mít všechny čtyři kategorie, musí být v každé z nich minimálně tři posádky," doplnil hlavní organizátor festivalu dračích lodí.

Hlavní závody velkých a malých dračích lodí na dvě stě metrů odstartují v sobotu od devíti hodin ráno, odpoledne si mohou zazávodit děti, které se přijdou na akci podívat, i dětí z dětských domovů.

Zajímavý doprovodný program

Nebude chybět ani bohatý doprovodný program.

„Pro děti bude připravený skákací hrad, půjčovna šlapadel a lodí, jízdy na koních, paddleboardy či ukázka hasičské techniky," nastínil Petr Zakopal s tím, že sobotní program zakončí party.

Možnost i pro firmy, party přátel i kluby

Nedělní program pak slibuje od deseti hodin závody dračích lodí na jeden kilometr.

Závody dračích lodí budou rozděleny do pěti kategorií, do kterých se mohou zájemci stále hlásit. Kategorie Sport je připravena pro profesionály a poloprofesionály, kteří se závodů dračích lodí účastní pravidelně, kategorie Fun je vyhrazena pro týmy, kluby, sbory, rodiny a party přátel, kteří se účastní maximálně jednoho závodu za sezonu. Na své si přijdou i týmy firemních posádek, kteří ještě nikdy na dračích lodích nezávodili, své místo budou mít i ženské posádky a nebude chybět ani kategorie vyhrazená pro děti a juniory. Bližší informace a přihlášky naleznou zájemci na adrese www.zaki-sport.cz