Otázka mezigeneračních vztahů, fenomén tanečních soutěží, ambice rodičů, hledání společné řeči dětí a seniorů, sklízení plodů výchovy, ale také multikulturní příchuť, to vše režisér Ladislav Vrchovský dokázal prostřednictvím jedenácti herců spojit v jednom divadelním kusu.

Scénář, na motivy románu mladého anglického spisovatele se napsal a režíroval novinář, divadelní publicista, kritik, politik a spisovatel Ladislav Vrchovský.

„Je to člověk , který divadlem žije. Tolerantní, vstřícný vůči ochotnickým hercům a velmi dobře zvolil typové obsazení rolí,“ zhodnotila z pohledu herečky výsledek týmové práce Ivana Dvořáková. „Náš spolek, za dobu své existence, neměl režiséra podobného formátu,“ dodala spokojeně.

Do hlavní role babičky drsňačky režisér obsadil němčickou stálici Jitku Borovičkovou. Ta kromě hereckého talentu uplatnila v roli i své dovednosti z krasojízdy. Roli dospívajícího Bena ztvárnil teprve šestnáctiletý Michal Vrána.

„Přišla jsem se podívat hlavně na spolužačky ze základní školy. Obě hrály parádně,“ vyjádřila se pochvalně o vycházejících hereckých hvězdách devatenáctiletá maturantka Alžběta Zmidlochová. „Sedly jim kostýmy i taneční kreace. Kája Hrubá tančila jak profík a Barča Bašková v policejní uniformě neměla chybu,“ pokyvovala spokojeně hlavou mladá divačka.

Že není malých rolí, dokázali i ostatní herci. „Od chvíle, kdy na scénu vtrhl Antonín Bartošík, v roli slavného tanečníka Flavia, dostal děj náboj,“ usmíval se spokojeně Dušan Svozílek. „Ale roli babičky jsem Jitce Borovičkové věřil od začátku.“

S představením míří na "Máj"

Němčičtí divadelníci plánují s novou komedií občerstvit letošní festival Hanácký divadelní máj. „Představení Divadelního spolku Na Štaci navštěvujeme rádi a dnešní premiéra byla po delší odmlce příjemným překvapením,“ sdělila po představení Deníku divačka Barbora Holásková.

„Sešli jsme se prima parta. Pan režisér je příjemný a zkušený člověk, který nám začátečníkům uměl skvěle poradit a se vším pomoct,“ popsala svou první hereckou zkušenost Karolína Hrubá.

Jako červená nit se představením linul motiv kapusty. A tak po závěrečné děkovačce namísto květinových pugétů dostali představitelé všech rolí, z rukou starosty Jana Vrány a místostarostky Jany Oulehlové, hlávku kapusty.

Hra Loupež v Toweru tedy po dvou letech navazuje na předchozí jevištní adaptaci románu Ladislava Vrchovského Z pod zemí ke slunci. Divadelní spolek na Štaci ji uvedl v úpravě a režii autora v premiéře 7. dubna 2018 v Němčicích nad Hanou pod názvem Převýchova v díře.