„Do předkola se přihlásilo čtyřicet soutěžících. Letošní ročník je výrazný tím, že hodně účastníků soutěže je ze Slovenska. Dostali jsme návrhy z Trenčína, Púchova, Dubnice nad Váhom, Banské Štiavnice a Žiliny. Návrhy přišly i z celé České republiky, nejdál z Plzně a Liberce. Pět návrhů je od našich studentů," vyjmenovala ředitelka pořádající školy Ivana Vaňková.

Do soutěže se letos poprvé zapojila i Pavla Frenštacká.

„Navrhla jsem kolekci čtyř šatů, které jsou převážně jednoduše řešeny. Při jejich tvorbě jsem se inspirovala minimalismem," řekla studentka třetího ročníku Střední školy designu a módy.

Odborná pětičlenná porota měla v pátek z čeho vybírat.

„Obdrželi jsme širokou škálu návrhů. Od plášťů přes spodní prádlo a společenské šaty až po šaty pro nevěstu. Návrhy odpovídaly trendům Doteků módy. Mile mě překvapila a líbila se mi lyžařská kolekce, která přišla z Liberce a byla střihově velmi jednoduchá," nastínila Ivana Vaňková.

Elektronické předkolo

Patnácté předkolo soutěže v modelové tvorbě oděvů však letos zaznamenalo jednu změnu.

„Vždycky jsme na předkole požadovali osobní účast, ale letos jsme to zkusili udělat jinak. Dali jsme soutěžícím na vybranou, jestli chtějí předvést své modely osobně, nebo je zašlou elektronicky. Když mají soutěžící jezdit až z druhého konce republiky nebo ze Slovenska, je to pro ně náročné. Kromě dvou soutěžících poslali všichni svoje návrhy elektronicky, takže jsme se nakonec i s těmi dvěma dohodli na elektronické formě," popsala ředitelka Střední školy designu a módy.

O tom, kterých patnáct modelů půjde do finále, rozhodovala pětičlenná porota.

„Pokud se opravdu nemůžeme rozhodnout, někdy pošleme i jeden nebo dva návrhy navíc," usmála se Ivana Vaňková.

Galavečer s Tomášem Hanákem

Finálový galavečer Doteků módy, kde bude odborná porota hledat nejlepšího módního návrháře či návrhářku, se uskuteční v pátek 24. dubna od devatenácti hodin v Městském divadle v Prostějově. Večerem bude provázat herec a konferenciér Tomáš Hanák, který se ujal moderování už v předešlých ročnících.

„O budoucnost české módy se neobávám," zhodnotil modely na minulé přehlídce Tomáš Hanák. Návštěvníci se mohou těšit i na kolekci módní návrhářky Yvony Leitnerové a na přehlídku studentů „oděvky".

„V porotě usednou čtyři významní módní návrháři, jako je Yvona Leitnerová, Zuzana Machorková, Lada Vyvialová a Lukáš Lindner, který je naším absolventem a obléká české celebrity. Druhou polovinu porotu budou tvořit ti, kteří módu prodávají," řekla Ivana Vaňková. (ham)