Výsledek? Organizátorům se během dvou týdnů přihlásilo na čtrnáct set lidí se zájmem o účast na události. Očekává se, že ve finále by pak mělo na akci nahlášenou na 1. až 3. září 2017 dorazit až deset tisíc návštěvníků.

„Zájem je i ze zahraničí, pochází z něj tak čtvrtina přihlášených," uvedl jeden z hlavních organizátorů Michal Götz.

CESTA KE KONÍČKU

Zatímco někteří účastníci geocachingové akce s názvem Great Moravia 2017 budou muset vážit dlouhou cestu, aby se do Plumlova dostali, Michal Götz si ji nějakou dobu hledal k samotnému geocachingu.

„Dostal jsem se k tomu přes známého, vzal mě asi před osmi lety s sebou na lov (kešky se totiž nehledají, ale loví, pozn. red. ). V první fázi mě to ale moc nechytlo a následující dva roky jsem se tomu ani nevěnoval," uvedl muž.

Důležitou roli v jeho vztahu ke geocachingu později sehrál jeho syn. „Když mu bylo nějakých pět let, začal tíhnout k mobilům a počítači. Spojil jsem se tedy s kamarádem, který mě původně zasvětil, koupil GPS navigaci a začal se synem objíždět přírodu," vysvětlil Prostějovan, jak si nakonec ke sportu našel cestu.

POZORUHODNÉ OBJEVY

Na otázku, co ho na aktivitě táhlo a stále táhne nejvíc, nehledá odpověď dlouho.

„Poznal jsem díky geocachingu spoustu míst, na která bych se jinak nedostal. U Lipové jsem například narazil na model hradu od kameníka. Nejde přitom o drobnost, do věže se vešel dospělý člověk," řekl k některým svým zážitkům. Zdaleka ne všechny se však vážou pouze k České republice.

„Vyjíždíme i mnohem dál. Takhle už jsme s kolegy procestovali velkou část Evropy a na sever od Česka prakticky všechno, včetně nejsevernější části Norska. Bylo to tam nádherné, příroda i čtyřiadvacetihodinový sluneční svit. Bez geocachingu bych se přitom na místo nejspíš nikdy nedostal," podělil se o své geocachingové a zároveň cestovatelské zkušenosti.

LOVENÍ DÍKY HOKEJI

Jindy místo poznávání krás jde také o dobrodružství. „Podnikli jsme také jednu šílenost. Chtěli jsme do Běloruska, jenže to je celkově drahá záležitost třeba kvůli vízu. Zjistili jsme ale, že vstupenka na MS v hokeji slouží i jako vízum. Stalo se tak, že jsme geocaching spojili s utkáním našich proti Dánsku, které nás vyšlo na sto šedesát korun," usmíval se při vzpomínce Michal Götz.

Ještě větší úsměv však u něj může za rok vyvolat zvládnuté pořadatelství mezinárodního srazu vyznavačů geocachingu. Myšlenka na událost uzrávala několik let. Stěžejní však bylo podle něj až letošní jaro.

„Dostali jsme se do stadia, kdy jsme si řekli, že čas dozrál. Volba místa nakonec padla na plumlovský zámek a kemp Žralok. Doprovodný program ale bude probíhat i v širším okolí. Máme zde vše, co potřebujeme, a místo jsme zvolili i proto, že Plumlov je oblíbenou lokalitou nejen zdejší geocacherské komunity, která tu každoročně pořádá regionální setkání hráčů," uvedl.

ZÁVODY I SLAŇOVÁNÍ

Po počátečních přípravách následovalo zveřejnění akce na www.geocaching.com s pozváním hráčů. Záhy se ukázalo, že jich nebude málo. Aktuálně jich totiž pořadatelé registrují přes sedmnáct stovek. A to přesto, že samotná událost by měla vypuknout za více než tři sta dní.

„Na akci, kde by mělo působit na dvě stě organizátorů, se během jedenácti a půl hodin přihlásilo pět set zájemců," informoval o některých číslech Michal Götz, který rovnou také vyjmenoval některé části doprovodného programu.

„Kromě výstavy o geocachingu, která bude svým obsahem a rozsahem v Evropě ojedinělá, by se jednalo například o závod šlapadel či loděk, řešíme také možné slaňování rozhledny na Kosíři a prohlídky památek v regionu. V okolí by pak mělo vzniknout na dvě stě nových kešek," prozradil organizátor velkolepé akce. Na závěr pak dodal, že geocaching je ideální zábavou pro všechny věkové kategorie, seniory i rodiny s dětmi.

„Hra má jednoduchá pravidla a nabídka keší je opravdu pestrá. Člověk si může vybrat kešky např. podle náročnosti terénu, náročnosti domácí přípra- vy luštění šifer, velikosti schránky a podobně. Zkrátka podle svého vkusu a schopností," uvedl Michal Götz.

Co je geocaching? Geocaching (čti „geokešink") je hra na pomezí sportu a turistiky, při které se hledají ukryté schránky pomocí zeměpisných souřadnic. Skrytá schránka neboli poklad se nazývá cache (čti „keš" nebo „keška"). Zdroj: kesky.cz