Operační důstojníci Olomouckého kraje řešili v červenci šest takových telefonátů. Radovat se však zatím příliš nemohou.

Otravného telefonistu totiž mohou zablokovat jen příslušní operátoři, kteří se tomu brání. Je to pro ně přeci jen kšeft.

„Je to ještě ve fázi zrodu. Zavedli jsme to zatím jen legislativně, zákon to tedy povoluje, problém je však s praxí. V republice tak blokaci čísla zatím nikdo nevyužil,“ uvedl krajský mluvčí hasičů Jaroslav Hrubý.

V cestě stojí samotní operátoři, kterým se blokovat telefonní čísla příliš nechce.

„Zablokování čísla musíme řešit přes operátora, nemáme na to totiž příslušnou techniku, jinak bychom to už dávno dělali. V současné době probíhají jednání, aby nás operátoři v uvozovkách poslechli a vypadá to celkem nadějně,“ podotkl Hrubý.

Operační pracovníci tísňových linech dokáží vysledovat všechna telefonní čísla, která jim volají. Složitější to však mají v případech, kdy lidé volají bez SIM karty.

„Takové dohledání je trochu složitější. Řeší se to přes soud, ale jde to. Když se pak bude nějaké číslo planého telefonátu opakovat, půjde na černou listinu,“ vysvětlil mluvčí hasičů.

Pracovníci operačních dispečinků přesně stanoví dobu blokace určitého telefonního čísla a pokud ne, bude opatření trvalé.

„Obnovit číslo pak může jen Český telekomunikační úřad a vtipálka bude čekat pokuta,“ objasnil ředitel odboru operačního řízení krajských hasičů Miroslav Blažek.

Jen každé desáté volání má smysl

V loňském roce řešili krajští hasiči celkem 224 tisíc tísňových volání a z toho jen dvacet tisíc bylo oprávněných.

„Je to opravdu hrozivé číslo, proto se zavedla blokace. Vtipálci přetěžují náš personál, volají nás k neexistujícím událostem, takže to nejsou jen omylné telefonnáty, ale také zlomyslné. Největší hrozbou je, že by pak mohl mít problém dovolat se člověk, který pomoc opravdu potřebuje,“ uzavřel Blažek.

S falešným tísňovým voláním se setkávají i prostějovští záchranáři.

„Není to zase tak často, ale může nám to dost zkomplikovat práci. Lidé, kteří to dělají si neuvědomují, že riskují zdraví a možná i životy ostatních lidí. Těch, kteří právě opravdu potřebují pomoct,“ řekl před časem pro Deník Pavel Holík, ředitel rychlé zdravotnické záchranné služby a nově i poslanec.