Radim Šubert, vedoucí prostějovské Katedry technologie a řízení konfekční výroby při textilní fakultě Technické univerzity Liberec, přitom ještě koncem ledna tvrdil, že ústav není na Oděvní podnik nijak napojený.

„V případě jeho krachu budeme fungovat dál. Snad jen možnost uplatnění studentů v zaměstnání bude kvůli problémům firmy menší,“ řekl

Už v úterý 16. března ale akademický senát katedru zrušil. Rozhodnutí zasáhlo zhruba osmdesát studentů druhého a třetího ročníku.

„Nechceme se stěhovat do Liberce, ale nic jiného nám nezbude,“ přiznaly dvě studentky druhého ročníku, které redaktor Deníku oslovil v úterý na přednášce v budově v Olomoucké ulici v Prostějově.

Dívky vysvětlily, že bydlí poblíž Prostějova a ubytování v dalekém Liberci se jim pořádně prodraží.

„Mě se změna nijak nedotkne. Studuji třetí ročník a letos končím,“ reagovala další ze studentek.

Přesto míní, že rozhodnutí zrušit katedru v Prostějově, není dobré.

„Škola tady má tradici, je dostupná a to nejen pro místní, ale i dálkové studenty,“ argumentovala.

Posluchači se o tom, že katedra končí, dozvěděli minulý týden.

„Katedra v Prostějově byla založena v souvislosti s poptávkou tamního textilního podniku po vysokoškolsky vzdělaných odbornících. Impulzem byla i významná finanční a odborná pomoc ze strany OP Prostějov. Situace se změnila a OP Prostějov není v současné době schopen zaměstnat absolventy katedry ani katedru podporovat,“ objasnil důvody zavření vysokoškolského pracoviště Aleš Linka, děkan Fakulty textilní.

Studenti o program nepřijdou

Zdůraznil, že o studium programu nabízeného v Prostějově zájemci nepřijdou, protože se vyučuje i na katedře oděvnictví v Liberci.

„Všichni studenti, kteří příští akademický rok postoupí do třetího ročníku, tak budou moci studium dokončit v Liberci,“ vzkázal.

O lidech, kterým prostějovská katedra skýtala obživu, děkan ve svém prohlášení, které je od úterý k vidění na fakultním webu, nemluvil.

„Budeme si spolu s dalšími třinácti pracovníky muset hledat jinou práci,“ posteskla si uklízečka Helena Spurná.

Vedení města krčí nad rozhodnutím akademického senátu rameny.

„To, že v Prostějově pokračovat nemíní, nám vedení školy sdělilo už loni. Zdůvodnilo to ekonomikou provozu, sloučení prý pro ně bude výhodnější,“ konstatoval prostějovský starosta Jan Tesař s dovětkem, že je krize a šetří se všude.

Katedra technologie a řízení konfekční výroby vznikla v Prostějově v roce 1997. Studenti dřívější liberecké Vysoké školy strojní a textilní však v oděvářských závodech ve městě praktikovali už od osmdesátých let minulého století.