Zároveň si také stěžuje na komunikaci s tímto vedoucím.

„Nejdříve mi do telefonu řekl, že nic není problém. Na základě toho jsem začal chystat koncept koncertu. Pak nám ale dlouhodobě přestal zvedat telefon. Nakonec jsme spolu ještě jednou mluvili. Řekl mi, že s tím mám jít na město. Po té nám už jen poslal SMS zprávu, že koncert nebude," dodal Libor Šíba s tím, že následně se rozhodlo o přesunu koncertu do Olomouce.

Žádný termín jsme neobjednávali, říká Peštuka

Ivo Peštuka však přišel s jinými informacemi. Podle něj naopak žádný konkrétní termín dohodnutý se zástupci kapely nebyl.

„Žádný jsme neobjednávali. S pánem ze skupiny jsem se bavil po telefonu v listopadu. Bavili jsme se o tom, zda by to šlo udělat na jaře. Ještě ale nebylo jasné, jak to bude s rekonstrukcí kotelny, která by měla následovat po sezóně. Po té se už neozval," řekl Ivo Peštuka. Podle svých slov vyzval zástupce skupiny, aby se po Novém roce ozvali.

„Na ničem jsme se ale konkrétně nedomluvili. Nikomu jsem tak ani nemohl nic zrušit. Připadá mi to takové divné," řekl pro Prostějovský deník.

Ivo Peštuka dále uvedl, že o skupině bližší informace nemá. Neměl tedy podle svých slov důvod jí zamítnout vystoupení.

Možná na něj někdo zatlačil, míní Šíba

Libor Šíba však o tom má pochybnosti.

„Nejspíše se nějak změnily podmínky, možná na něj někdo zatlačil. Každopádně došlo ke zrušení dohody," uvedl. Podle něj na tom však kapela netratila. Spíše naopak.

„Ve Floře nám vyšli maximálně vstříc. Návštěvníky a lidi, kteří si už vstupenku koupili, jsme o přesunu informovali. Pouze dva lístky se nám vrátily, náhradní termín posluchačům nevyhovoval," řekl s tím, že členové skupiny přišli maximálně o svůj čas.

Zástupci města k věci

Možný tlak shora však vedení města odmítlo ústy náměstkyně primátorky Ivany Hemerkové. Vysvětlila, že magistrát do obsazování Společenského domu nemluví.

„Slyším o této věci s kapelou Ortel poprvé. Je to naše zařízení, ale tyto záležitosti má na starosti jednatel městské společnosti, pan Průša. Město by se o akci ani nemuselo dozvědět," řekla Ivana Hemerková a odkázala na Domovní správu Prostějov. Právě její ředitel, Vladimír Průša, má pod sebou také bývalé KaS centrum.

„Abych se přiznal, zas tak dalece se o to nezajímám. Pokud by ale nějaká kapela byla spojená s xenofobními a rasistickými náladami, hodně bychom zvažovali, zda je vhodné její působení v městském zařízení. Neznám ale žádný text této skupiny, podle kterého bych to mohl posoudit," sdělil redakci Vladimír Průša.

Já jim řekl jasné ne, uvedl Hasa

Společenský dům zároveň nebyl jediným místem, které kapela oslovila se zájmem o pořádání koncertu.

„Ano, vím o tom, že kapela Ortel chtěla uspořádat koncert ve Společenském domě. I u nás v Apollu 13 se zajímali o termín, ale já jim řekl ne. Nemíním podporovat podobnou kapelu ani rozmíšky, které by případně mohly vzniknout. Pro mě je tohle rizikový koncert a nenechám si zničit klub," uvedl majitel klubu Miroslav Hasa. Zároveň však vyjádřil překvapení, že v městském Společenském domě vystoupení nebude.

„Tomu se trochu divím, skupina hrála i na některých slavnostech ve městech. Je to ale věc pronajímatele," uzavřel Miroslav Hasa.

Kapela OrtelVešla ve známost při loňském vyhlašování Českého slavíka. V klání hudebních skupin a zpěváků skončila mezi kapelami na druhém místě. Část českých spisovatelů pak žádala o pozměnění výsledků a odmítnutí skupiny kvůli textům údajně směřujícím proti menšinám. „Anketu Český Slavík pořádá společnost Musica Bohemica, která na základě právní analýzy i vyjádření experta na extremismus došla k názoru, že Ortel neporušuje pravidla ankety ani zákony ČR," uvedl už dříve pro Deník generální ředitel Karlovarských minerálních vod, které jsou sponzorem Slavíka, Alessandro Pasquale.