Neuvrhnou je poplatky z dražby za tak směšné ceny naopak do dluhů ještě větších?

„Soudní vykonavatelé narozdíl od soukromníků pracují ve státní režii, takže všechny získané peníze putují na účet věřitelů," vysvětlil soudní vykonavatel Pavel Kořínek.

Dražené věci nejsou zrovna nejlepší zboží, proto ta nízká vyvolávací cena. Na analogovou televizi už u nás nechytnete jediný program a ledničku poslední léta někdo mírně řečeno zanedbával. Dražit se však musí. Hlavně proto, aby věci zmizely ze soudního skladu. Podle nedávno schválené novely zákona o exekučních řízeních totiž soudy už podobné dražby zřejmě dělat nebudou.

Co přináší novela?

Novela změnila pravidla hry a zjednodušeně řečeno posílila pravomoci soukromých exekutorů a zjednodušila situaci věřitelů. Naproti tomu dlužníci dostali šanci v podobě takzvané předexekuční výzvy, kdy je věřitel musí upozornit na dluh ještě před započetím exekučního řízení. Absence této povinnosti dosud často zneužívaly firmy, které zkupovaly nepatrné pohledávky v řádu stokorun a pak vydělávaly desetitisíce na poplatcích a náhradách.

Nová pravidla jsou potřeba, protože exekucí je čím dál víc. Kvůli ztrátě zaměstnání se do dluhů začínají podle odborníků dostávat i lidé se středními příjmy a ve věku nad pětapadesát let. Na dlouhodobé hledání nové pracovní příležitosti nejsou některé domácnosti připraveny a mají nižší finanční rezervy, než by potřebovaly.

Jeden příklad za všechny

„Dneska je podle mě důležité si co nejméně půjčovat a zůstat bez dluhů. Odolat té bankovní masáži umí ale málokdo. O nějakých úsporách nemůže být ani řeč. Když člověk něco málo našetří, tak se vždy najde něco, co je nutné zaplatit," míní například Antonín Večerka z Prostějova. On sám zažil exekuci kvůli zapomenuté složence na 518 korun.

„Firma, které jsem nezaplatil, neposlala ani upomínku a dluh ihned prodala vymáhací společnosti. Ta jej nechala několik let uležet a já pak zaplatil skoro dvanáct tisíc. Naštěstí jsem ty peníze měl, tak jsem zaplatil hned. Známý advokát mi totiž řekl, že se v tomhle případě nedá moc dělat, všechno prý bylo podle zákona a soud by mě zřejmě stál mnohem víc," líčí Antonín Večerka, který si od té doby pečlivě kontroluje všechny platby. (pam)