„Mnoho lidí ví o Plumlově jen to, že tu máme zámek, přehradu a rybník, jenže v jeho okolí se toho nachází daleko víc. Myslím, že málokdo ví, že tu máme třeba lokality bohaté na teplomilné rostliny nebo 280 let starou hrušku" nechal se slyšet Libor Vymětal z Plumlova.

Myšlenka vybudovat ve městě stezku tu byla již delší dobu. V letošním roce se ji podařilo uskutečnit místní škole. A to díky úspěšnému projektu The nature trail of Plumlov programu One World, Many Voices Americké obchodní komory České republiky. Sloužit však nebude jen škole. Projít si nenáročnou trasu může úplně každý.

K dispozici i mapka s brožurkou

„Stezka je určená také všem obyvatelům a návštěvníkům Plumlovska. Desetikilometrovou trasu je možné absolvovat pěšky i na kole. Mapa a brožura k naučné stezce je volně dostupná v turistickém informačním centru zámku Plumlov, v kempu Žralok nebo na Městském úřadě," upozornila při pátečním slavnostním otevření stezky ředitelka plumlovské základní školy Dagmar Zapletalová s tím, že pro žáky škol jsou k dispozici pracovní listy a různé doplňující úkoly.

S nápadem přišla učitelka školy Petra Schwarzová.

„Když za námi Petra Schwarzová dorazila s nápadem vybudovat v Plumlově naučnou stezku. Rozhodně jsme se jejímu nápadu nebránili, už jen z toho důvodu, že se děti podívají do přírody a osahají si v terénu to, o čem se učí ve škole," vyjádřil se místostarosta Plumlova Martin Hyndrich.

12 zastavení

Turisté, kteří zavítají do Plumlova, díky stezce načerpají nejen užitečné informace, ale poznají jedinečná místa, jakými jsou například Pavlečkova skála nebo Vinohrádek.

12 zastavení se zaměřuje na dějiny, botaniku, zoologii, ekologii či geologii.

„Konkrétně čtyři informační tabule podávají informace o historii, osm zastavení je pak věnováno přírodě blízkého okolí. První zastavení lidé najdou hned na plumlovském náměstí, kde se lidé dozvědí o samotném vzniku Plumlova a místních lokalitách," uvedla Petra Schwarzová.

U některých zastavení lidé najdou lavičky. 

Zastavení Naučné stezky PlumlovskemPlumlov v dávné minulosti – Plumlov
Historie hradu Plumlov – zámek
Historie plumlovského zámku – zámek
Podhradský rybník
Les – Obora u Soběsuk
Jedinečnost Pavlečkovy skály – severozápadní okraj obce Žárovice
Vinohrádek – západní okraj Plumlova, po levé straně silnice směrem na Vícov
Rybník Bidelec
Farní kostel Nejsvětější Trojice
Za teplomilnou vegetací na Čubernici
Plumlovská přehrada
Plumlovská přehrada – Rybářství a jeho zajímavosti