Ministr zemědělství Ivan Fuksa odvolal generálního ředitele Libora Dostála. Prý z důvodu špatné komunikace s obcemi. S tím ale někteří starostové nesouhlasí.

„S panem ředitelem byla komunikace vždycky dobrá, ať po telefonu, nebo osobně. Stejně jako s jeho zástupci,“ prohlásil starosta Plumlova Adolf Sušeň.

To samé si myslí i odvolaný ředitel.

„Nikdy jsem žádnou stížnost nezaznamenal. Naopak jsem to byl já, kdo zavedl na Povodí Moravy institut tiskové mluvčí. Prostě přišel pan ministr, já jsem si vyslechl to, co jste se dočetli v médiích, a bylo to,“ pohlásil odvolaný ředitel.

V podniku nezůstane, avšak hovořit o tom, kam půjde, je podle něj předčasné.

Světlík místo Dostála

Do jeho funkce jmenoval ministr svého stranického kolegu z ODS Radima Světlíka. Jaké jsou jeho plány s plumlovskou přehradou?

„Jakékoliv změny v rámci kterékoliv firmy či společnosti nemohou mít dopad na probíhající činnost, pokud nemá zásadní negativní vliv na hospodaření podniku,“ reagoval obecným sdělením nový ředitel.

Jeho slova rozvedla mluvčí Povodí Eva Grodová.

„Výběrové řízení týkající se vodního díla Plumlov je ukončené. Vyhrálo jej Sdružení Strabag-Kavyl-Plumlov. Se zahájením těžby sedimentů z přehrady se počítá ještě v letošním roce, až vyřídíme všechny formality. Musíme také provést aktuální rozbory sedimentů,“ prohlásila mluvčí.

Bidelec a Podhraďák

Kromě přehrady bagruje povodí i plumlovský rybník Bidelec. To by mělo brzy skončit.

„Bagrování Bidelce provádíme naší vlastní mechanizací. Skončí zřejmě už během dvou týdnů,“ uvedla Grodová.

Ani situace kolem Podhradského rybníka by se neměla za nového vedení změnit.

„Práce by měly probíhat na konci vzdutí rybníka. Sedimenty budou zachycovat speciální nádrže. Nyní připravujeme dokumentaci, abychom mohli vyhlásit výběrové řízení. Zahájení celé akce odhadujeme na konec letošního roku,“ podotkla mluvčí.

Čížek místo Zedníčka

Starostové na Prostějovsku zaznamenali ještě jednu změnu. O vodní toky v regionu se dlouhá léta staral vedoucí provozu Přerov Jiří Zedníček.

„Ten nastoupil k nám do Olomouce na místo kolegy, který odešel do důchodu. Místo pana Zedníčka je teď novým vedoucím provozu David Čížek, kterého lidé, co mají s vodou co do činění, znají z dřívějška,“ vysvětlil ředitel závodu Horní Morava David Fína.