Jak lidé sami ničí přírodu a životní prostředí upozorňovali v sobotu na mezinárodní oslavě dne Země na Masarykově náměstí v Prostějově členové Českého svazu ochránců přírody regionálního sdružení Iris. Jedním z velkých problémů je podle nich zbytečné používání igelitových tašek a sáčků.

„Ty mohou kromě přírody ničit také živočichy. Například běluhy, které si je pletou s potravou a konzumují je,“ upozornil Tomáš Papež z ekocentra Iris.
Jednoduché a ekologičtější je podle něj používání jiných materiálů. „Lidé si mohou koupit, nebo vyrobit a ozdobit, plátěné tašky, které jsou ekologické a ještě z nich budou mít radost. Možná je to maličkost, ale i taková věc pomůže přírodě navrátit to, co jí už lidé vzali,“ dodal Papež.

Mezi největší distributory igelitových obalů patří supermarkety. „Ještě před pár měsíci jsme měli u každé pokladny zdarma desítky igelitových tašek. Lidé toho ale zneužívali a brali si jich nepřiměřené množství. Rozhodli jsme se igelitky zpoplatnit. Teď je odebírá o polovinu méně zákazníků,“ řekla Martina Janečková, která pracuje v jednom z prostějovských supermarketů.

Do sobotní mezinárodní oslavy dne Země se zapojily stovky lidí z Prostějova a okolí. Na náměstí byla k vidění tradiční řemesla. Své výrobky přivezli ukázat košíkáři z Víceměřic, kováři, hrnčíři nebo kuchaři, kteří přijeli do Prostějova až ze Šumavy. „Prezentujeme staročeskou kuchyni. Nabízeli jsme bramborové placky, lokše, zelňáky či bramboráky,“ řekla Marie Riedlová z Vimperka.

„Na Den Země jsem se přišla podívat poprvé a zaujaly mě tady hlavně biopotraviny,“ řekla návštěvnice akce Monika Labounková.