„I v Praze je levnější benzin než u nás. Až o tři koruny,“ rozčiluje se Bohumil Pavelka z Prostějova, který jezdí do hlavního města pravidelně pro zboží. V Praze tankoval naftu za třiatřicet padesát, v Prostějově by musel připlatit dvě koruny za litr.

Nejprodávanější benzin Natural 95 se dal v pátek ve městě pořídit nejlevněji v Držovicích, a to za 34,90. Pod šestatřicet korun byl natural k mání ještě u Tesca, kde stál o padesát haléřů více než na držovickém kopci. Jinak se ceny pohybovaly kolem šestatřiceti padesáti.

Nejhlouběji museli sáhnout do peněženky řidiči u dálnice v Žešově, natural se tam držel jen desetník pod hranicí sedmatřiceti korun.

Jako obvykle nejlevnější byla i v pátek čerpací stanice V Protivanově, kde nabízeli natural za 33,90, naftu za 32,50 a bionaftu dokonce za necelých třicet korun.

Mírný pokles

Podle českého statistického úřadu ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu nepatrně klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 u čerpacích stanic zlevnil o dva haléře na průměrných 35,35 koruny za litr. Motorová nafta byla levnější o čtyři haléře na 34,59 koruny za litr. Tyto hodnoty jsou ovšem vypočítány pro celou republiku. Na Prostějovsku jsou ceny už tradičně vyšší.

Podle analytika Jana Šimka ze společnosti Broker Consulting stojí za poklesem cen snížení cen ropy.

„Situace by mohla být ještě příznivější, nebýt posilujícího dolaru,“ podotkl. Šimek očekává pokles cen i v příštích týdnech, zlevňování by podle něj mohlo vydržet až do prázdnin.

Cena o prázdninách?

V době dovolených totiž pohonné hmoty zdražují každý rok, prakticky bez ohledu na vývoj cen ropy.

Jak budou vypadat ceny o prázdninách se zatím neví, nejspíše však nedosáhnou čtyřiceti korun, jak předpovídaly černé scénáře. Přesná předpověď je složitá, protože ceny pohonných hmot určuje nejen cena ropy, ale také spotřební daň, marže zpracovatelů , prodejců a mnoho dalších faktorů. (pam, čtk)

PŘIPOMEŇTE SI SITUACI Z PŮLKY DUBNA: Benzin v Prostějově? Už i za 36,70

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku