„Já jsem chodila k panu Šindlerovi," zavzpomínala na své studentské roky Marie Látalová z Prostějova.

„To býval opravdový taneční mistr. Byly to hezké časy," uvedla Marie Látalová. V současné době mohou studenti pilovat taneční kroky ještě se studiem Mango, které vede v Kulturním klubu Duha Jan Halíř z Olomouce.

NENÍ PRÝ VYUKA JAKO VÝUKA

Kromě těchto dvou tanečních škol se v Prostějově klasické výuce společenských tanců, kam docházejí studenti, nikdo další nevěnuje.

„Já mám už leta pronajatý sál v domě služeb v Olomoucké ulici," řekl taneční mistr Jan Šindler, který svou školu provozuje se spolupracovnicí Šárkou Milarovou. Za tu dobu se tady učilo třeba valčík, polku rumbu, čaču a další tance na tisíce mladých dívek a chlapců.

Začátkem jednadvacátého století to vypadalo, že město dům služeb zbourá a na jeho místě postaví nákupní středisko.

„Investoval jsem do vybavení pronajatých prostor nemalé peníze, sepsal jsem petici a na speciální schůzi, která se kvůli tomu svolala, nakonec vyšlo najevo, že lidé si nepřejí, aby se dům služeb zboural. Byla by to škoda, a to nejen kvůli mé taneční škole," uvedl Jiří Šindler.

Taneční kurzy tak v objektu pokračují až do dnešního dne. Podle slov Jiřího Šindlera je jich však méně a méně, a to ho trápí.

„Víte, já jsem zastánce výuky našich klasických tanců a myslím si, že v Prostějově se dnes netančí, ale skáče, plouží a motá. To mě mrzí. Vždycky jsem si přál, aby si studenti i další lidé na mých akcích zatančili. Aby věděli, že na plese a prodloužených bude klasika, kterou jsem je učil," popisoval Jiří Šindler něco, co lze podle něj nazvat jakýmsi úpadkem taneční výuky.

„Tanec je dnes vedlejší věc a já mám také čím dál tím méně studentů v kurzech," doplnil.

„Jenže se dnes domnívám, že je to také proto, že prostějovská radnice z mnoha důvodů mou taneční školu likviduje. Už třeba tím, že otevřela další taneční školu v Kulturním klubu Duha, který jí patří.

„Já jsem pro to, aby tu bylo více učitelů tance, ale ať jsou rovné podmínky a všichni se chovají slušně. Občas mi dokonce rodiče říkají, že snad děti mají ze školy nařízené, ke komu se mají přihlásit," řekl Jiří Šindler.

STUDENTI SI VYBÍRAJÍ SAMI

Studio Mango Jana Halíře působí v Prostějově čtvrtým rokem. Jeho taneční kurzy se konají v Kulturním klubu Duha, „věnečky" potom ve Společenském domě.

„Pořadatelem těchto tanečních je město Prostějov," řekla Martina Drmolová z Duhy s tím, že Jana Halíře si pro výuku město najímá. „Ano, je to tak. Před čtyřmi lety nás pan Halíř oslovil a my jsme se rozhodli rozšířit v našem kulturním zařízení nabídku akcí pro veřejnost o tyto taneční," doplnila náměstkyně primátorky Ivana Hemerková.

Střední odborná škola podnikání a obchodu v Prostějově je jedna z těch, jejíž studenti mají na výběr.

„Víte, u nás se hoši i dívky rozhodují sami, kam budou chodit. My do toho nijak nevstupujeme, ti starší předávají své zkušenosti s tanečními mladším a oni si pak vyberou," řekl zástupce ředitele Marek Moudrý.

„Navíc jde o mimoškolní činnost," dodal. Podobně se vyjádřila také zástupkyně ředitele prostějovského Gymnázia Jiřího Wolkera Kateřina Divišová.

„Já ani nevím, kam studenti do tanečních letos chodí. Zařizují si to sami," uzavřela Kateřina Divišová.