„Podle starých urbářů odváděly Drahany spolu s okolními vesnicemi touto dobou na plumlovský zámek sýr. Akcí chceme lidem připomenout dobu, kdy se na našich horách pásly ovce a vyráběl sýr," vysvětlil kurátor Muzea Drahanské vrchoviny Pavel Moš.

Výrobu sýra návštěvníkům přiblížili odborníci z mlékárenské školy v Kroměříži, nechyběly ukázky stříhání oveček, zpracování vlny, předení na kolovratu či tkaní. O zábavu se odpoledne postaraly děti z Plumlova, které si připravily pásmo jarních a velikonočních zvy­ků.

Z Čelechovic na Hané přijela do Drahan i majitelka kozí farmy Rozinka Jarmila Zelenská, aby lidem nabídla výrobky z kozího mléka. Přivezla nakládané sýry, brynzu, tvaroh, jogurty, puding, kefír a syrovátku.

„Výrobky z kozího mléka snižují hladinu cholesterolu a mají prokazatelnou protirakovinovou účinnost," vysvětlila farmářka.

Ochranu před chladným počasím nabízely výrobky z ovčí vlny z dílny Marie Čigelské, která se zpracování vlny věnuje deset let.

„Surová vlna je z vlastního chovu nebo od drobnochovatelů ovcí. Ke zpracování používáme hlavně černou nebo šedou vlnu, protože na trhu je jen velmi málo zpracovatelů tmavé vlny," vysvětlila Marie Čigelská, jejíž manžel lidem ukazoval, jak se přede na kolovratu. „Ovečky chováme už třicet let, vlnu tkám deset let. Učil jsem se na jarmarcích a řemeslných trzích, na které jsem jezdil s manželkou," vysvětlil.

Chladné a deštivé počasí neodradilo od návštěvy Sýrobraní ani Terezu Kopečnou z Konice.

„Přiznám se, že se mi v tom počasí moc nechtělo, ale manžel a děti mě přemluvili. Nakonec jsem ráda, protože je to tu bezva. Zaujala mě expozice hornictví a samozřejmě jsem si nakoupila několik balíčků sýrů," řekla.

S návštěvností byl spokojený i kurátor muzea Pavel Moš.

„Zatím přišlo zhruba tři sta lidí, ale počítám, že do konce akce to bude ještě jednou tolik," spočítal v polovině Sýrobraní.

„I když se proti nám spiklo počasí a museli jsme akci přesunout do prostor muzea, jsem mile překvapen, kolik lidí si k nám našlo cestu," pochvaloval si Pavel Moš.