„Důvodů je několik. Po loňském jubilejním desátém ročníku jsme spočítali, že v Prostějově stojí už šestašedesát soch a sousoší, a to převážně v exteriéru. Takové množství už potřebuje nějakou péči, která sebou nese i finanční náklady,“ naznačila prostějovská místostarostka Ivana Hemerková.

Výdaje na základní sanaci a napouštění plastik látkami proti pronikání vlhkosti spočítali odborníci na více než osmdesát tisíc. Ošetření je přitom nutné opakovat každé čtyři roky.

Některé sochy navíc potřebují podstavce, které by přišly na dalších sto dvacet tisíc. V nejbližší době se však díla darovaná účastníky sympozií městu nedočkají zřejmě ani cedulek.

„Nechali jsme si udělat kalkulaci a jedno označení o rozměrech dvacet krát deset centimetrů by v potřebné kvalitě přišlo zhruba na pět set korun,“ vysvětlila místostarostka.

Kam se sochami?

Radní podle ní při obhlídce zjistili, že se sochy kumulují především ve Smetanových sadech.

„Je zde na pětadvacet různých děl. Park připravujeme k revitalizaci a je jisté, že po jejím dokončení už pro takové množství soch nebude místo,“ vyjádřila se Hemerková.

Část skulptur zřejmě z Prostějova zmizí úplně.

„Některé jsou totiž už v tak špatném stavu, že je nelze zachránit. Zhruba čtyři až pět soch budeme muset odstranit,“ poznamenala Hemerková.

O instalaci zbývajících rozhodne radnice po revitalizaci parku. U některých doporučili odborníci umístění v interiéru. Nabízí se veřejné prostory, například budovy starších škol.

„Většina soch je dost vysoká a nové školy mají často nižší stropy. Starší školní objekty však zase nejsou dostatečně prostorné a nastaly by problémy s bezpečností. Také doprava soch by byla komplikovaná. Je to věc, kterou musíme ještě řešit,“ dodala Hemerková.

Mezinárodní sochařské sympozium, které je již v Prostějově tradicí, nese jméno významné rodačky, sochařky Hany Wichterlové. Vernisáže loňského desátého ročníku se zúčastnila i její švagrová, Lída Wichterlová, manželka profesora Otto Wichterleho. (pam)