A nad domkem visel už roky otazník, co s ním.

"V Červeném domku bych ponechal expozici k Petru Bezručovi. Ve vedlejším objektu bych pak rád viděl třeba výstavy a besedy," říká pamětník Josef Dolívka, který básníka Petra Bezruče osobně znal.

Těžce nesl, že na místo, kde básník trávil podzim života úřady zapomněly. Jak ale potvrdil ten krajský, již brzy by se do více než stoleté budovy měl vrátit život.

"Krajská rada na svém posledním jednání rozhodla o tom, že bude zrekonstruován červený domek v Kostelci na Hané, ve kterém na sklonku života pobýval básník Petr Bezruč. Objekt projde rekonstrukcí za asi čtyři a půl milionu korun," uvedla mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová s tím, že letos by měl vzniknout projekt.

Sousední budovu zbourají

Pokud by se pak úřednické kolečko nezaseklo, mohly by se stavební práce rozjet příští rok. A cedule navádějící turisty k domku by už nestály nadarmo.

Už jen proto, že účel domku, který coby expozice sloužil od konce padesátých let, zůstane zachován.

"Po rekonstrukci by měla být v domku umístěna expozice o životě a díle Petra Bezruče. Objekt zůstane ve správě Muzea a galerie Prostějov, které zabezpečí jeho provoz," uvedla Kamila Navrátilová.

S Bezručem jsou však spjaty v Kostelci budovy dvě.

Ta sousedící s červeným domkem však opravená podle informací nebude, přičemž i zde ovšem dříve bývala část expozice o umělci.

"Bílý objekt bude zbořen. Na jeho místě a po úpravách přilehlé zahrady vznikne odpočinková zóna pro návštěvníky," vysvětlila záměr kraje.

Architektonická hodnota není vysoká

Nad existencí expozice a později i samotných domů se mnozí už léta pozastavovali. Loni tak například přišlo překvapení v podobě odejmutí památkové ochrany právě z jasně červeného Bezručova domku.

Důvodem měla být skutečnost, že architektonická hodnota objektu není vysoká a zakládala se prakticky jen na pobytu Petra Bezruče.

Někteří milovníci historie a umění v jednom tou dobou netajili obavy z toho, že Kostelec navždy přijde nejen o pamětní síň, ale také o samotné stavby.

Že se tak nestane kvituje starosta Kostelce František Horák.

"Jsem rád, že dojde na opravu domku. Byl jsem se podívat a je opravdu v havarijním stavu. I nyní se občas návštěvníci města ptají takže věřím, že obnova expozice turistice ve městě pomůže," uvedl starosta.

Pro Kostelec na Hané by se v krátké době jednalo o druhou významnou obnovu budovy. Loni totiž do svého vlastnictví opět získal sokolovnu, kterou v nynější době rekonstruuje.