„Často se používají takové svícny a věnce, které nejsou pro zapálení svíčky nejvhodnější,“ potvrdil šéf hasičského záchranného sboru v Prostějově Petr Ošlejšek. Svíčka na adventním věnci tak po navození příjemné nálady Vánoc může vyvolat i atmosféru kompletní rekonstrukce bytu.

Poměrně časté jsou během vánočních svátků požáry od kamen, krbů a udíren. „Lidé začínají topit tam, kde poměrně dlouho netopili,“ vysvětlil Ošlejšek s tím, že obvyklé jsou rovněž požáry od odpadkových košů a zábavné pyrotechniky, která v domácnostech nachází uplatnění už o Vánocích.

Přímo na Štědrý den zasahovali vloni hasiči v Olomouckém kraji u osmi požárů. U jednoho z nich byla na vině hořící svíčka. Minulý listopad a prosinec se opakovaly výjezdy k požárům, jejichž příčinou bylo topení – ať už výbuch kotle na pevná paliva nebo vznícený komín.

Od letošního listopadu zasahovali hasiči například při požáru kuchyně v Krumsíně a při vzplanutí domu v Lipině u Šternberka. V prvním případě se oheň rozšířil od kamen, v druhém od krbu.