Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku prostor, kam běžně platí zákaz vstupu. "Těšit se mohou například na hrdinný příběh hrázného Šikuly, či nově zrekonstruované objekty na jedné z nejstarších přehradních nádrží u nás," zve na zajímavou akci Petr Chmelař, mluvčí Povodí Moravy.

Plumlovská přehrada byla budována v letech 1913 až 1914 a následně po ukončení I. světové války v letech 1921 až 1932.
RETRO: Jak se stavěla před více než 100 lety Plumlovská přehrada? Podívejte se

Vodní nádrž Plumlov

Do trvalého provozu byla přehrada uvedena v roce 1936 a patří tak k nejstarším přehradám v celém povodí řeky Moravy. V letech 2009 - 2013 prošla svou první zásadní rekonstrukcí. Jejímu zahájení předcházelo vypuštění nádrže v roce 2009 a odtěžení sedimentů dna o objemu 236 000 m3. Další fáze rekonstrukce probíhala v letech 2021 a 2022, kdy došlo ke kompletní rekonstrukci přelivné zdi bezpečnostního přelivu, přespárování dlažby ve spadišti a na dně skluzu, kompletní rekonstrukci vývaru pod hrází, opravě opěrné paty a pravobřežního opevnění.

Den otevřených dveří se uskuteční na vodních nádržích Koryčany, Brno a Plumlov. Tato tři vodní díla představí Povodí Moravy veřejnosti v sobotu 23. března v rámci oslav Světového dne vody. Prohlídky s průvodcem začnou vždy v celou hodinu, v čase od 9 do 14 hodin. Zájemci o prohlídku plumlovské nádrže budou mít sraz na koruně hráze u ovládací věže.

Rekonstrukce hráze vodního díla Plumlov, 8. dubna 2021 v Plumově.
Přelivová zeď mizí na přehradě před očima. Podívejte se na unikátní fotky

SVĚTOVÝ DEN VODY

V rámci Světového dne vody si připomínáme význam vody pro život na této planetě. Světový den vody byl poprvé vyhlášen valným shromážděním OSN v roce 1992, a to na základě alarmujících závěrů Mezinárodní konference o vodě a životním prostředí v Dublinu téhož roku. Tento den připadá na 22. března. Proto i Povodí Moravy zpřístupňuje významná vodní díla veřejnosti, aby si mohla uvědomit, že vodní zdroje jsou omezené, nenahraditelné, vyžadují zvýšenou ochranu a všichni s nimi musíme účelně hospodařit.
V roce 2024 je hlavní mottem slogan „Voda pro mír“, který poukazuje na skutečnost, že prosperita a mír jsou závislé na dostupnosti vodních zdrojů.

Vybrali jsme pro vás: 

Aleš Brichta bude hlavní hvězdou festivalu Rock na Plumlově 2024
Rock na Plumlově mění scénu: nová adresa, nová energie, stejná vášeň pro hudbu
Jubilejní 40. ročník Vánoční koupele v plumlovské přehradě 2023. Do vody na Pláži u Vrbiček se odvážilo 129 plavců.
VIDEO: Vánoční koupel na plumlovské přehradě s rekordem. Podívejte se
Tradiční hudební festival Rock Memory Of přilákal na Pláž U Vrbiček na břehu plumlovské přehrady stovky nadšených fanoušků.
VIDEO: Plumlovská přehrada vřela rockem. U Vrbiček se vzpomínalo
Masarykova jubilejní ZŠ a MŠ Horní Štepánov. Foto: Jitka Vlachová, se svolením
Zde je TOP 5 škol Prostějovska, kde žáci nejlépe zvládli přijímačky na střední