Ti totiž jasně autenticitu dokumentu zpochybňují. Prvním takovým prohlášením byl komentář hlavního hrdiny dokumentu Dalibora na facebookové skupině Prostějov bez cenzury na konci května. „Myslíte si, že jsem jako herec před kamerou ve filmu rozhodoval o tom, co budu v různých scénách předvádět nebo dělat? Ne, od toho byl režisér. Později, když se po mně chtělo, aby tam bylo téma nacismu a politiky, tak jsem to odmítal. Nicméně jsem byl Vítem přesvědčen, že je to v pořádku a že to ve filmu být musí, aby byl kontroverzní a upoutal diváky,“ rozepsal se na sociální síti.

Daliborovy postoje však důrazně odmítl režisér Vít Klusák. „Dalibor se bojí policie a teď zatlouká. Určitě bude teď říkat, že není neonacista, ale spíše komunista a buddhista,“ svěřil se na začátku června Deníku a vysvětlil, jakým způsobem se dokument točil.

„On je to doopravdy přísně vzato dokumentární film, který je točen metodou rekonstrukce. Dalibor nám v podstatě předvádí sám sebe,“ dodal.

Vztahy mezi štábem dokumentu a jeho protagonisty se vyhrotily v posledních dnech. Důkazem toho byla i prostějovská předpremiéra.

„Řekl bych, že je mezi námi velké napětí. Dalibor teď zásobuje taková ta obskurní média informacemi, které se naprosto rozcházejí s tím, jak byl dokument točen. Řekl bych, že to v těchto dnech přerůstá do nějakých právních konsekvencí,“ řekl Klusák pár minut před promítáním

Proti režisérovi však kromě výpovědi protagonistů hraje i fakt, že se na veřejnost dostal papír, v němž se píše, že se jedná o hraný film, nikoliv o dokument.

„Při natáčení chtěl Dalibor důkaz, že se nejedná o dokument, ale hraný film. Pak tedy Vít donesl papír, kde to stálo černé na bílém,“ řekla další postava z filmu, Daliborova matka Kristýna.

Film Svět podle Daliborka je kontroverzní hlavně několika scénami, ve kterých mluví postavy o nenávisti vůči Romům či jiným rasám. Vrcholnou scénou je návštěva Osvětimi, kde hlavní postava Dalibor zpochybňuje holokaust přímo před Evou Liškovou, přeživší koncetračního tábora. Sám Dalibor ale autentičnost některých scén popřel.

„Zrovna jsem byl pozdravit jednoho kolegu z práce, který je Rom, dal jsem mu i dárek. Nemám s ním žádný problém,“ svěřil se.