V kategorii aut se z vítězství radoval Jaroslav Veverka z Prostějova, který do soutěže elegance přihlásil hasičský speciál Tatra 17 z roku 1928. „Původně to byla šestisedadlová limuzína, která byla dodána pro Karlovy Vary. V roce 1935 ji brněnská firma přestavěla na hasičský vůz a ten pak sloužil v Polsku,“ popsal historii unikátního vozidla Veverka, jenž sbírá především auta značek Wikow a Tatra.

V kategorii motocyklů si cenu pro vítěze odnesl Martin Hampl s motocyklem BMW R5 z roku 1936. Hodnotit přítomná vozidla mohli všichni návštěvníci přehlídky. „Letos jsme pro soutěž poprvé dali omezení na rok výroby 1970. Úroveň byla slušná. Registrovaných vozů bylo 108, ale celkově jich tu bylo daleko víc,“ prozradil předseda Hanáckého auto moto veterán klubu Petr Studený.

Po vyhlášení výsledků soutěže elegance se řidiči vydali do ulic Prostějova. V doprovodu městské policie vozidla absolvovala dva okruhy v centru města a s úderem poledne se vrátila zpět na náměstí. „Tato jízda byla původně založena jako vzpomínka na motocyklové závodníky, kteří jezdili kdysi za Prostějovsko. Potom se to postupně změnilo na setkání majitelů historických vozidel,“ popsal historii tradiční akce Studený.

Nejstarší kousek na prostějovské náměstí dovezl Milan Pulec. Jeho motocykl Zehnder byl vyroben již v roce 1920. „Mám ho doma asi třicet let. Je švýcarské výroby, protože firma Zehnder u nás zastoupení neměla. Je to takzvaný pánský model, protože se tehdy vyráběly také dámské modely. Tento motocykl se totiž musel roztlačit a dámy na něm měly šlapadla, aby se nemusely namáhat,“ vysvětlil Milan Pulec.

Ten má ve své stáji ještě starší kousky než zmíněný Zehnder. „Renovuju veterány už padesát let. Tento model je můj druhý nejstarší. Vůbec nejstarší motocykl mám z roku 1904, jedná se o Laurin & Klement, který jezdil i ve filmu Postřižiny,“ pochlubil se prostějovský sběratel.

Další svátek pro nadšence historických vozů připravuje Hanácký auto moto veterán klub na sobotu 16. června, kdy se v Němčicích na Hané uskuteční Veterán Rallye. Zrušena pro letošní rok byla naopak tradiční rallye z lázní do lázní. „Bohužel jsme po těžkém rozhodování museli akci zrušit. Příjezdové cesty do Skalky i do Slatinic jsou uzavřené,“ poznamenal smutně předseda klubu Petr Studený.