Informační panely pojednávají o vztahu našeho prvního prezidenta k židovské komunitě a o podílu jeho syna Jana Masaryka na vzniku Státu Izrael.
"Jsem rád, že se nám podařilo vernisáž uskutečnit. Doba je hodně komplikovaná, řadu velkých kulturních akcí jsme vzhledem k epidemiologické situaci byli nuceni zrušit, takže je dobře, že alespoň drobnější kulturní počiny lze pořádat. Tomáš Garrigue Masaryk je osobnost, která má více než symbolický význam nejen pro Svatou zemi, ale také pro Prostějov," zahájil výstavu primátor František Jura a dodal: "Naše město jako prezident navštívil Masaryk dvakrát, a pokud mám správné informace, tak právě jeho prostějovské návštěvě bude věnována v těchto prostorách výstava příští rok."
Motivací k cestě prezidenta Masaryka, která se stala pro židovskou komunitu v Izraeli nezapomenutelná, byla několikerého druhu. Jednak chtěl Masaryk na vlastní oči vidět Jeruzalém a Svatou zemi a jednak šlo i o jeho celoživotní zájem o židovskou problematiku a jeho sympatie k sionistickému hnutí.
„Výstava Masaryk a Svatá země je putovní, objevila se už v řadě měst České republiky a já osobně jsem rád, že doputovala až sem, do Prostějova, do „hanáckého Jeruzaléma“. Že je k vidění ve městě, které bylo kdysi domovem silné židovské komunity, a ta se tu úspěšně rozvíjela stejně tak, jak úspěšně se rozvíjelo celé město. Děkuji organizátorům, že na tuto skutečnost nezapomínají a takové akce pořádají,“ pokračoval velvyslanec Státu Izrael Daniel Meron.
Izrael jako zázrak
Do Prostějova, svého někdejšího působiště v roli velitele 601. skupiny Speciálních sil, se na výstavu přijel podívat i současný ředitel Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost Karel Řehka.
„Pro mě osobně je židovský stát nesmírně inspirativní v mnoha směrech, je to v mnohém zázrak, co takto malý stát dokázal za poslední desetiletí. Pro mě je skloubení Prostějova, Masaryka a židovských tradic v rámci této výstavy zcela jedinečné a děkuji za pozvání,“ dodal Řehka.
V zadních prostorách galerie Špalíček zůstávají návštěvníkům k dispozici panely mapující život prostějovské židovské komunity. Výstava je doplněna trojrozměrnými předměty zapůjčenými z loštické synagogy a z Muzea J. A. Komenského v Přerově.
Výstava Masaryk a Svatá země je v galerii Špalíček k vidění do 29. listopadu 2020. (zv)