Mírná zima a na srážky skoupý duben přidávají zemědělcům vrásky na tvářích. Půda nestačila zmrznout, takže se ve vyšší míře projevují choroby obilovin, a v zemi je zároveň výrazný nedostatek vláhy.

Nejvíce strádají plodiny vyseté na jaře

„Trpí hlavně jařiny. Mají málo vláhy a špatně odnožují. Kvůli slabé zimě si půda neodpočinula a navíc ani nezamrzla. Plodiny teď napadají mšice, protože je mráz nezlikvidoval, a přenášejí infekční onemocnění rostlin,“ pojmenoval hlavní potíže předseda Zemědělského družstva Němčice nad Hanou.

Protože je právě období, kdy zemědělci sejí kukuřici, existují obavy, zda v tak suché půdě vůbec vyklíčí.
„Špatně je na tom mák a ječmen. U máku je potřeba část plochy znovu přesít, ječmen má menší počet odnoží, protože mu chybí živiny. Řepka je naopak díky suchu a teplu už dnes v plném květu. Pokud se neochladí a nezaprší, budou výnosy podstatně nižší,“ konstatoval předseda Hospodářského družstva Určice Josef Cetkovský.

Letošní duben: málo srážek

Za první tři týdny napršel v Olomouckém kraji jen zlomek obvyklého množství vody.
„Letos v dubnu pršelo jen třikrát. To znamená, že na metr čtvereční spadlo jen 2,6 litru vody. To je čtrnáctkrát méně, než představuje dlouhodobý dubnový srážkový průměr,“ vysvětlila Mirka Mrázková z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu s poznámkou, že loňský duben byl naopak kvůli dlouhotrvající sněhové pokrývce srážkově značně nadprůměrný.

Zachránit úrodu by mohl jen včasný a vydatný déšť. Na ten však zemědělci čekají zatím marně. Podle meteorologů nelze se změnou počasí počítat. Do konce týdne bude přetrvávat teplé počasí beze srážek. Trpět kvůli tomu v brzké době začnou i ozimé rostliny, to znamená zejména pšenice a řepka.