„Máme opatření od začátku července. Zdroje vody nestíhají. Voda je sem navážená cisternou, která pokrývá deficit," uvedl například starosta lázeňské obce Antonín Frgal.

Dodává, že místní lidé se zatím chovají zodpovědně.

„Lidé se chovají morálně a zbytečně neplýtvají," ocenil Antonín Frgal.

Kromě jeho Skalky hlásí problémy i sousední Pivín. Sucho například značně snížilo množství vody ve studních.

„Když to vezmu podle své studny, mám o dva metry vody méně. Je to dost veliký pokles," řekl starosta obce Jan Vrána.

„Šetří se jak se dá. Lidé si zatím nestěžují. Bylo by ale dobré, kdyby už konečně zapršelo," dodal starosta, podle kterého obecní úřad opakovaně o suchu místní obyvatele informoval.

Vedení Pivína totiž podobně jako Skalka mají opatření proti suchu. Dočasně tak platí například zákaz zalévání pozemků nebo plnění bazénů.

Zemědelci: Těžké škody

Sucho nešetří ani zemědělce. Ti zatím sice ztráty přesně spočítané nemají, ale už teď odhadují, že nebudou malé.

Například předseda zemědělského družstva v Klenovicích na Hané Miroslav Kolečkář prozradil, u které plodiny horší úroda akutně hrozí.

„Momentálně se sucho podepisuje na cukrovce. Množství vláhy v půdě však bude mít na úrodu vliv obecně. Vody máme těžký deficit a očekávám těžké škody," sdělil Deníku.

Oslovení starostové podle svých slov doufají v déšť, zároveň jsou však spíše skeptičtí. Srážky jim přitom nepředpovídají ani meteorologové.

„Očekáváme stále teplý vzduch. Maxima se budou pohybovat mezi třiatřiceti až sedmatřiceti stupni. Ojediněle se můžeme dočkat bouřek, které můžou být bez deště, ale i s kroupami," informoval Zbyněk Návrat z Českého hydrometeorolo­gického úřadu.