„K úhynu asi dvou stovek kusů došlo na rybníku Hliník v Předmostí, kde se ryby v tom horku totálně uvařily. Voda byla tak teplá, že neměly žádný kyslík. S odstraňováním následků a převozem uhynulých kusů do kafilérie nám pomáhali hasiči. Rybník máme pronajatý od města pro mládež, která se zde učí rybařit,“ řekl Alexander Majer, předseda přerovské organizace Českého rybářského svazu.

„Čekáme každou chvíli, kdy zazvoní telefon a někdo se na nás obrátí, že se ve vodě obracejí ryby. Nejhorší je situace na chovném rybníku v Želatovicích, který je nebesky napájený, takže zde pravidelně okysličujeme vodu. Vířidla jedou na plné obrátky,“ vylíčil.

Ilustrační foto
V Přerově padl 130 let starý teplotní rekord. O víkendu už bude chladněji

Voda v Bečvě jako kafe

Bečva se zatím drží, a i když je zde vody málo, k úhynům zatím nedošlo. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu je ale voda v řece teplá jako kafe - v pátek odpoledne měla teplotu 24,7 stupňů Celsia.

Na Bečvě v Dluhonicích je aktuálně metr vody a hodnota průtoku 1,36 metru krychlových za sekundu. Říčka Moštěnka je na tom ještě hůře - hladina toku je 45 centimetrů s průtokem 0,08 metru krychlových za sekundu. Většina toků v Olomouckém kraji je podle mapy, zachycující hydrologickou situaci, na hranici sucha.

Léto v zatopeném lomu ve Výklekách - 18. 8. 2022
Úmorná vedra lákají ke koupání v zatopeném lomu ve Výklekách

Zákaz odběru povrchových vod?

Město Přerov zatím kvůli extrémnímu suchu nemuselo přistoupit k zákazu odběru povrchových vod z řeky Bečvy a ze Strhance.

„Voda neteče, všechny toky jsou na hranici nebo pod hranicí sucha. Pokud se situace nezlepší, máme nachystanou i variantu, že by se zakázalo zavlažování trávníků, mytí aut a napouštění bazénů,“ řekl Pavel Juliš, vedoucí odboru Stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu. Doufá ale, že k podobnému scénáři nakonec nedojde.