S pitnou vodou musí šetřit lidé ze Skalky, Pivína a Čelčic. Od června ji mohou používat jen na pití.

„Zdroj vody Skalka vykazuje deficit, oproti spotřebě vody v jím zásobených obcích. Vzhledem k letošnímu suchému roku se i přes kontinuální návoz pitné vody do vodojemu nedaří udržet vyrovnanou vodní bilanci mezi nátokem vody do vodojemu a odběry," uvedla mluvčí Moravské Vodárenské Markéta Bártová.

Opatření, které lidem zakazuje používat pitnou vodu na napouštění bazénů nebo zalévání záhonků, vydal prostějovský vodoprávní úřad po projednání se starosty obcí i vlastníkem skupinového vodojemu Skalka. Stejné opatření platilo pro místní ze Skalky, Pivína i Čelčic i minulý rok.

„Sucho je otázkou posledních dvou let, kdy zimy byly teplé a suché. Dodržování opatření je samozřejmě o morálce a disciplíně lidí. Až na výjimky ho lidé dodržují, ale vždycky se najde někdo, kdo ho poruší a zahrádku si zalije," řekl starosta Skalky Antonín Frgal.

Nebezpečí požárů

Suché a teplé počasí zaměstnává hasiče, kteří například ve čtvrtek vyjížděli hned k několika požárům křoví a trávy.

„V Prostějově likvidovali hasiči požár většího keře na Šárce, o několik hodin později vyjížděli k menšímu požáru trávy o rozloze zhruba dva krát dva metry, která hořela v řepkovém poli za Plumlovskou ulicí," uvedl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Krátce před osmou hodinou večer pak vyjely tři jednotky hasičů k požáru křoví a odpadu do Lutotína, místní části Bílovic.

„Pomocí těžké techniky provedli rozhrabání, postupně ohniska procházeli a důkladně prolévali vodou. Na místo se hasiči vrátili i během pátečního dopoledne, protože v noci došlo k opětovnému rozhoření," uvedl Zdeněk Hošák s tím, že hasiči zde opět budou s pomocí těžké techniky dohašovat lokální ohniska a preventivně prolévat větším množstvím vody.

Bouřky a tropy

Vysoké teploty, které na teploměru překročí i třicítku, očekávají meteorologové i v příštích dnech.

„V sobotu bude jasno až polojasno s teplotami až do 37 stupňů. Postupně se mohou přidávat bouřky, které mohou být místy i intenzivní," předpověděl Zbyněk Návrat z ostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

V neděli se počasí pokazí, bude však stále velmi teplo. Mělo by být převážně oblačno, během dne na většině území přeháňky nebo bouřky a nejvyšší denní teploty se vyšplhají až na třicet stupňů. V průběhu příštího týdne se mají teploty opět šplhat nad tropických třicet stupňů. (ham)