Jestli je jejich voda pitná, to zjistí až její komplexní rozbor za šestnáct tisíc korun. O tak drahou analýzu, která se má podle vyhlášky ještě opakovat, však téměř nikdo z obyvatel Prostějovska zájem nemá.

Řešením může být cílený test na některé látky a také výměna poznatků mezi lidmi, vedením obcí i hygieniky.

„Obvykle se nepředpokládá jiná kontaminace, než jsou dusitany, dusičnany a bakterie, tedy základní test vody za zhruba tisíc korun bývá dostačující,“ uvedl Martin Halata, zástupce ředitelky Zdravotního ústavu v Olomouci.

Jak podotkl, chápe, že se obyčejným lidem tak „šílené“ peníze, to znamená šestnáct tisíc, do kompletních rozborů investovat nechce. Halata však nabídl jednoduché řešení. „Stačí sledovat, kde v okolí je nějaká větší továrna nebo družstvo a v případě podezření, že nemusí být spodní vody v pořádku, si nechat udělat cílený test třeba na chlorované uhlovodíky, nebo například na herbicidy,“ poradil drobným uživatelům studen. Jak dodal, takové speciální testy stojí asi kolem patnácti set korun.

„Lidé v obcích by také měli spolupracovat se starosty a hygieniky, vyměňovat si informace,“ doporučil Halata, jak si ohlídat kvalitu vody.
Podotkl, že pokud se jedná o veřejný vodovod, či je vlastníkem studny firma, pak je o kvalitu pitné vody postaráno ze zákona. Co však pije soukromý vlastník studny, je jen na něm. „Je to potenciálně velký problém a nelze vyloučit, že se začne na nějaké kontaminované studny drobných uživatelů postupně přicházet,“ varoval Halata.

Prostějovská hygienička Dáša Bartošová potvrdila, že Krajská hygienická stanice ze zákona kontroluje kvalitu veřejných vodovodů, veřejných a komerčních studní, které zásobují lidi pitnou vodou.

„O kvalitě pitné vody ve studnách soukromých osob nemáme žádné informace,“ uvedla Bartošová. Jak dodala, problém se studnami kontaminovanými kupříkladu zemědělskými postřiky byl v Olšanech u Prostějova a ve Vrbátkách.